RPD: wieloletnie zaniechania winne złej sytuacji w psychiatrii dziecięcej

Słaba dostępność, niedostateczne finansowanie, nadzór daleki od ideału - tak sytuację w psychiatrii dziecięcej ocenia rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Jego zdaniem trzeba podjąć starania, by oddziały te przestały być deficytowe i efektywniej je kontrolować.

Na problemy związane z psychiatrią dziecięcą RPD zwraca uwagę od lat. - Monitoruję tę kwestię systematycznie i konsekwentnie, badając problem po problemie, analizując przepisy, wyceny i dostępność, kontrolując, ale też wczytując się w wyniki badań - czy prowadzonych przez Rzecznika Praw Pacjenta, czy przez inne instytucje, które ten temat podejmowały. Ten obraz niestety jest trudny do zaakceptowania - powiedział Michalak w rozmowie z PAP.

Jego zdaniem dostępność do psychiatrów dziecięcych jest za słaba, finasowanie niedostateczne, a nadzór daleki od ideału. - Stąd mój wniosek, by podjąć kompleksową kontrolę nad tymi oddziałami. Pan minister Bartosz Arłukowicz obiecał mi to osobiście, więc liczę na to, że w tym kierunku pójdą dalsze działania. Bo musimy mieć kompleksową diagnozę. To jest temat, z którym trzeba się rozprawić, wsłuchując się w głos pracowników i sprawdzając, co się dzieje w placówkach - podkreślił rzecznik.

Jak dodał, kontrole pokazują - choć czasem ciężko to udowodnić - że na oddziałach psychiatrycznych są dzieci, które niekoniecznie powinny tam trafić. Chodzi o tzw. dzieci niegrzeczne, sprawiające problemy wychowawcze, z którymi czasem opiekunowie nie mogą sobie dać rady, ale które - jak podkreślił Michalak - niekoniecznie się kwalifikują do leczenia szpitalnego. Często dotyczy to dzieci, które trafiły do systemu pieczy zastępczej.

- Na pewno trzeba im pomóc, ale może niekoniecznie na oddziale zamkniętym. Brakuje oczywiście placówek przejściowych - czegoś pomiędzy młodzieżowym ośrodkiem wychowawczym a szpitalem psychiatrycznym. Ale to nie powód, żeby dzieci te trafiały na oddziały psychiatryczne - zaznaczył.

Kolejną sprawą - jak wskazuje RPD - jest to, co się oferuje małym pacjentom oddziałów psychiatrycznych i co je może tam spotkać. - Wyniki jednej z ostatnich kontroli zaniepokoiły mnie na tyle, że przekazałem informacje Rzecznikowi Praw Pacjenta i Ministrowi Zdrowia, bo nie może być tak, że dzieci nie czują się bezpiecznie, że mają dodatkowe lęki wywołane pobytem w szpitalu - powiedział Michalak.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH