RPD w sprawie zakazu sprzedaży dzieciom e-papierosów

Trzeba ograniczyć dostęp dzieci i młodzieży do e-papierosów, w tym celu konieczne jest pilne podjęcie prac legislacyjnych, aby zakazać reklamy i sprzedaży tych produktów - podkreślił rzecznik praw dziecka Marek Michalak w wystąpieniu do ministra zdrowia.

Marek Michalak w wystąpieniu przekazanym PAP, zwrócił uwagę, że "od kilku lat obserwujemy silnie rozwijający się rynek handlu papierosami elektronicznymi (e-papierosami)".

- Jestem zaniepokojony faktem, że małoletni nie mają w żaden sposób ograniczonego dostępu do tych produktów. Konieczne jest zatem pilne podjęcie prac legislacyjnych, które zakażą reklamy oraz sprzedaży papierosów elektronicznych osobom do lat 18 - podkreślił Michalak.

Według niego za wprowadzeniem restrykcyjnych warunków sprzedaży i marketingu papierosów elektronicznych przemawiają te same względy, które dotyczą papierosów tradycyjnych (wyrobów tytoniowych).

Wyjaśnił, że składnikiem obu rodzaju produktów jest nikotyna - substancja psychoaktywna o właściwościach silnie uzależniających. - Używanie papierosów elektronicznych przez dzieci i młodzież może zatem wpłynąć na ich uzależnienie od nikotyny, a w dalszej kolejności - wywołać chęć sięgnięcia po zwykłe papierosy i wyrobienie nawyku palenia tytoniu - zaznaczył rzecznik.

Jak dodał, nie bez znaczenia dla wystąpienia tych skutków jest fizjologiczna podatność młodego, rozwijającego się organizmu na uzależnienia behawioralne i chemiczne.

RPD przypomniał, że 19 maja tego roku weszła w życie unijna dyrektywa dot. produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych, w której zalecono państwom członkowskim podjęcie prawnych i organizacyjnych działań w celu uniemożliwienia sprzedaży wyrobów tytoniowych dzieciom. Ponadto znalazły się tam zalecenia dotyczące ograniczenia reklam i promocji e-papierosów.

"Przedstawione powyżej argumenty przekonują, że dla ochrony zdrowia dzieci konieczne jest ustanowienie przepisów zabraniających sprzedaży małoletnim papierosów elektronicznych oraz zabraniających reklamy takich papierosów. Wobec powyższego, (...) zwracam się do Pana Ministra o podjęcie pilnej inicjatywy prowadzącej do tego celu" - napisał.

Minister zdrowia ma 30 dni na odpowiedź.

W połowie września wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki w rozmowie z PAP zapowiedział, że MZ przygotowuje zmianę przepisów dotyczącą e-papierosów. Chodzi o wprowadzenie zakazu używania e-papierosów w miejscach publicznych oraz sprzedaży e-papierosów nieletnim. Projekt jeszcze jesienią ma trafić do konsultacji społecznych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH