RPD: system monitorowania losów dziecka coraz szczelniejszy Weszły w życie przepisy nakładające na szpitale obowiązek przekazywania do POZ informacji o narodzinach dziecka i dokumentowania opieki położnej Fot. Archiwum RZ

System monitorowania losów dziecka jest coraz szczelniejszy - uważa rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Niedawno w życie weszły przepisy nakładające na szpitale obowiązek przekazywania do POZ informacji o narodzinach dziecka i dokumentowania opieki położnej.

RPD, który uczestniczy w spotkaniu "Polaków zdrowia portret własny 2015" zorganizowanym w środę przez resort zdrowia w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka, wskazał ponadto, że w MZ trwają prace nad opracowaniem standardów z zakresu opieki profilaktycznej do czasu osiągnięcia pełnoletniości. Wśród rozważanych rozwiązań jest np. coroczny obowiązek badania zdrowego dziecka przez pediatrę.

Michalak zwracał także uwagę, że elementem monitorowania losów dziecka w systemie ochrony zdrowia jest Książeczka Zdrowia Dziecka, która trafi do obiegu w 2016 r. stając się częścią dokumentacji medycznej.

Wszystkie te rozwiązania mają, jak podkreślał RPD, wyeliminować sytuacje, że dziecko "ginie w systemie" - tzn. nie ma o nim informacji od chwili urodzenia i nadania numeru pesel do czasu objęcia obowiązkiem szkolnym.

RPD wskazywał również m.in. na oceny i rekomendacje, które przedstawił Polsce w ostatnim czasie Komitet Praw Dziecka ONZ.

Komitet ocenił m.in., że dostępność wysokiej jakości podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej w tym pediatrycznej, dentystycznej i psychologicznej dla dzieci w Polsce ogólnie jest niska, a w niektórych rejonach wiejskich bardzo niska. Michalak podziela tę opinię. - Komitet nie myli się w tym przypadku. Wymaga to analizy - zaznaczył.

RPD sygnalizował także, że - podobnie jak Komitet - zaniepokojony jest chorobami zębów u dzieci, które są najczęstszym problemem zdrowotnym najmłodszych.

Przed kilkoma dniami (16 października) weszło w życie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Podmioty lecznicze sprawujące opiekę nad noworodkiem muszą przekazywać do dnia jego wypisu informacje o porodzie położnej POZ lub placówce POZ, która będzie sprawować nad nim opiekę po opuszczeniu szpitala. Potwierdzenie tego faktu jest dołączane do szpitalnej dokumentacji noworodka. Wprowadzony został także m.in. obowiązek dokumentowania faktu objęcia ciężarnej opieką przez położną.

Rozporządzenie zobowiązuje również do informowania powiatowego centrum pomocy rodzinie, o każdym przypadku, w którym placówka sprawująca opiekę nad noworodkiem podejrzewa możliwość wystąpienia problemów opiekuńczo-wychowawczych w rodzinie, a także o braku współpracy matki lub opiekunów prawnych noworodka w ustaleniu położnej podstawowej opieki zdrowotnej lub podmiotu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH