RPD pyta szefa MSWiA o komunikację z głuchoniemymi dziećmi Fot. archiwum

Czy policja jest przygotowana na zatrzymanie nieletniego głuchoniemego - z takim pytaniem Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. Rzecznik przypomniał, że osoby głuchonieme mają zagwarantowane specjalne uprawnienia w kontakcie z policją.

Rzecznik Praw Dziecka wysłał pismo w tej sprawie do szefa MSWiA. "Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na konieczność zagwarantowania uprawnień w zakresie kontaktów nieletnim doświadczonym trwale lub okresowo trudnością w komunikowaniu się, zatrzymanym przez policję, a następnie umieszczonym w policyjnych izbach dziecka" - czytamy.

"Ważne jest wsparcie i pomoc dziecku, które w sytuacji utrudnionego kontaktu i braku informacji nie ma pojęcia gdzie i dlaczego trafiło, co niewątpliwie powodować może u niego wzmożony lęk" - uważa Michalak.

RPD zwrócił się do Błaszczaka o udzielenie informacji o wdrożonych w jednostkach policji i policyjnych izbach dziecka rozwiązaniach, ułatwiających komunikowanie się z nieletnimi głuchoniemymi. Michalak pyta m.in. o stopień przygotowania kadry do kontaktów z takimi osobami. Dopytuje także o stan przygotowań do korzystania z "alternatywnych form komunikowania się", umożliwiających nawiązanie kontaktu z nieletnimi posługującymi się językiem migowym oraz dostępu do zrozumiałej dla nich informacji.

Michalak w piśmie do szefa MSWiA zwraca uwagę, że dla osób, które urodziły się głuche lub straciły słuch w dzieciństwie, język polski jest językiem obcym, a opanowanie go w stopniu umożliwiającym czytanie i pisanie bywa niemożliwe. "Osoby te posługują się w kontaktach z życia codziennego językami niewerbalnymi" - napisał.

Przypomniał, że podstawowym celem ustawy o języku migowym i środkach komunikowania się jest zapewnienie odpowiedniego poziomu wsparcia osobom uprawnionym w pokonaniu istniejących barier w komunikowaniu się z osobami słyszącymi. "Przede wszystkim w kontaktach z instytucjami publicznymi, służbami ratowniczo-interwencyjnymi oraz zakładami opieki zdrowotnej" - dodał Michalak.

1 kwietnia 2012 roku weszła w życie ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i środkach komunikowania się. Gwarantuje ona określone uprawnienia w sferze kontaktów z organami administracji publicznej, jednostkami systemu, podmiotami leczniczymi, jednostkami Policji, Państwowej Straży Pożarnej i straży gminnych oraz jednostkami ochotniczymi działającymi w tych obszarach.

Szacuje się, że w Polsce żyje blisko 700 000 osób z uszkodzeniem bądź chorobą narządu słuchu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH