RPD pisze do trzech resortów ws. walki ze smogiem Marek Michalak napisał w tej sprawie list do szefów trzech resortów Fot. Archiwum

Rzecznik Praw Dziecka chce, by szefowie resortów: edukacji, zdrowia oraz środowiska pilnie sformułowali systemowe wytyczne, "uwzględniające sposób postępowania placówek oświatowych i innych miejsc pobytu dzieci w sytuacji podwyższonych norm zanieczyszczenia powietrza".

Marek Michalak napisał list do ministrów: edukacji narodowej - Anny Zalewskiej, zdrowia - Konstantego Radziwiłła oraz środowiska - Jana Szyszki, w związku z "niepokojącymi informacjami o zjawisku wielokrotnego przekraczania norm zanieczyszczenia powietrza w różnych regionach kraju".

"Rzecznik Praw Dziecka z niepokojem odnotowuje informacje o zjawisku wielokrotnego przekraczania norm zanieczyszczenia powietrza w różnych regionach kraju. Lokalne władze apelują do mieszkańców o pozostawanie w domach. Problem w sposób szczególny dotyczy dzieci" - czytamy w liście opublikowanym na stronie RPD.

Michalak zaznaczył, że np. władze Rybnika podjęły decyzję o zawieszeniu zajęć w placówkach oświatowych 10 i 11 stycznia.

"Problem zagrożenia smogiem nie jest nowy, jednak wydaje się, że w chwili obecnej stanowi większe zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci" - napisał RPD do ministrów. Dodał, że obecnie największe przekroczenie pyłów w powietrzu notuje się w Warszawie, Krakowie, Kielcach oraz na terenie województw śląskiego i opolskiego.

"Wobec powyższego, z uwagi na dobro dzieci (...), zwracam się do Państwa Ministrów o podjęcie współpracy w celu jak najskuteczniejszej ochrony zdrowia dzieci zamieszkałych w ww. miejscach. Proszę także o pilne sformułowanie wytycznych o charakterze systemowym, uwzględniających sposób postępowania placówek oświatowych i innych miejsc pobytu dzieci w sytuacji podwyższonych norm zanieczyszczenia powietrza, a następnie przekazanie informacji w tym zakresie do wiadomości publicznej za pośrednictwem środków masowego przekazu, kuratorów oświaty, SANEPID-ów, samorządów, dyrektorów placówek i innych" - czytamy w wystąpieniu RPD. Poprosił on ministrów o "pilne poinformowanie o podjętych działaniach".

W poniedziałek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podał, że średnie dobowe stężenie pyłu PM10 przekraczające poziom informowania wynoszący 200 mikrogramów na m sześc. w niedzielę zarejestrowano w Jaśle, Nowej Rudzie, Zdzieszowicach, Krakowie, Skawinie, Kielcach, Nowinach, Nowym Targu, Otwocku i Piotrkowie Trybunalskim. Natomiast przekroczenie poziomu alarmowego (czyli średnio na dobę 300 mikrogramów na m sześc.) zanotowano w niedzielę w Radomsku, Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH