RPD pisze do MZ: na oddziałach dziecięcych brakuje lekarzy Na zdj. pediatria, Fot. Shutterstock

Trudności w zapewnieniu całodobowej opieki w szpitalach wiążące się z wypowiadaniem przez lekarzy klauzul opt-out mają wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne dzieci oraz jakość ich pobytu w szpitalu - podkreślił RPD Marek Michalak w piśmie do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Rzecznik Praw Dziecka w trybie pilnym zwrócił się do szefa resortu zdrowia z prośbą o przedstawienie aktualnej sytuacji na oddziałach szpitalnych oraz informacji, jakie działania resort planuje podjąć w związku z tym problemem.

Michalak poinformował, że do Biura Rzecznika docierają coraz liczniejsze sygnały związane z niedostateczną obsadą dyżurów lekarskich na pojedynczych oddziałach, a niekiedy w całych szpitalach.

Dla Rzecznika szczególnie niepokojące są sygnały odnoszące się do oddziałów dla dzieci i szpitali dziecięcych. Jak podkreślił, trudności w zapewnieniu obsady na dyżurach przez lekarzy wiążą się z wypowiadaniem przez nich klauzul opt-out.

Od października lekarze i przedstawiciele innych zawodów medycznych prowadzą protest, chcąc zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń. Lekarze zapowiedzieli, że w placówkach na terenie całego kraju będą wypowiadać klauzulę opt-out, która oznacza dobrowolną zgodę lekarza na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo. Dzięki tym umowom szpitale są w stanie zapewnić całodobową opiekę lekarską.

Rzecznik podkreślił, że każdego dnia pojawia się nowa informacja o braku lekarzy dyżurujących w szpitalach w całej Polsce. - "W opinii ekspertów problem ten będzie narastał i stanie się szczególnie dotkliwy w pierwszym kwartale 2018 r. Konsekwencją powyższego jest zawieszanie działalności oddziałów, wydłużanie się czasu oczekiwania na zabiegi i operacje planowe, ograniczenie dostępu do świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego" - wyliczał RPD.

Duże obawy Rzecznika wzbudza fakt, że część tych problemów dotyka najmłodszych pacjentów. Podał, że m.in. od 18 grudnia 2017 r. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie Prokocimiu znacznie ograniczył operacje, co związane jest z wypowiedzeniem przez anestezjologów klauzuli opt-out (co skutkuje brakiem możliwości zabezpieczenia całodobowej opieki anestezjologicznej).

Również od 18 grudnia - jak wskazał Rzecznik - NZOZ Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie wstrzymał przyjęcia pacjentów na oddziale dziecięcym, a od stycznia planowane jest jego zawieszenie. Natomiast jak wynika z przytoczonych przez RPD danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, najwięcej lekarzy w regionie wypowiedziało klauzulę opt-out w dwóch szpitalach: Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym (UDSK) w Białymstoku i szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy (w którym także znajdują się oddziały dla dzieci i młodzieży).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH