RPD: opieka psychiatryczna nad dziećmi - niedostateczna

Na braki w opiece psychiatrycznej nad dziećmi po raz kolejny zwraca uwagę rzecznik praw dziecka Marek Michalak w pismach do minister zdrowia Ewy Kopacz i do rzecznika praw pacjenta Krystyny Kozłowskiej.

"Po raz kolejny zwracam się do Pani Minister w sprawie psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży. Nadal do mojego urzędu wpływają informacje wskazujące, że opieka nad dziećmi i młodzieżą cierpiącymi na zaburzenia psychiczne jest niedostateczna" - pisze RPD w liście do Ewy Kopacz, udostępnionym w poniedziałek (31 pażdziernika) Polskiej Agencji Prasowej.

Rzecznik przytacza przykład z Podlasia, gdzie od stycznia br. przestał przyjmować pacjentów jedyny w województwie psychiatryczny oddział dziecięcy w szpitalu w Choroszczy. Dzieci wymagające bezwzględnego umieszczenia na oddziale psychiatrycznym są przewożone do Olsztyna - gdzie Podlaski OW NFZ zakontraktował 13 miejsc (na terenie województwa mieszka 250 tys. osób poniżej 18. roku życia) - lub do szpitali na Mazowszu.

RPD zauważa, że wywiezienie małego pacjenta do szpitala kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania naraża go na dodatkowy stres, a jego rodzinę na większe koszty związane z dojazdem. 

"Zabezpieczenie rzeczywistych potrzeb dzieci i młodzieży jest pozorne" - alarmuje RPD, przytaczając dane świadczące, że w województwie podlaskim pracuje obecnie 10 specjalistów z zakresu psychiatrii, w tym trzech lekarzy w wieku emerytalnym, a w żadnej - publicznej czy prywatnej poradni - nie ma psychiatry zatrudnionego na pełnym etacie.

"Brak stacjonarnego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży na terenie województwa wymusza na czynnych lekarzach pracę w bardzo trudnych warunkach i może być przyczyną zatrudniania się w innych województwach" - zauważa RPD.

Rzecznik przypomina, że podobnie trudna sytuacja występuje także w innych regionach, w tym na Podkarpaciu, i powtarza swój apel z czerwca br., by psychiatrię dzieci i młodzieży zaliczyć do priorytetów.

RPD porusza też problem obsady stanowiska rzecznika praw pacjenta psychiatrycznego. W piśmie do RPP, Krystyny Kozłowskiej, RPD przypomina, że powołanie rzecznika praw pacjenta psychiatrycznego przewiduje ustawa o ochronie zdrowia psychicznego. Tymczasem - informuje RPD - w szpitalu dla nerwowo i psychicznie chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim stanowisko to od września pozostaje nieobsadzone.

Marek Michalak wskazuje również na wyjątkowo ważną rolę rzeczników w szpitalach psychiatrycznych z oddziałami, do których małoletni pacjenci trafiają na mocy decyzji sądów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH