RPD: lekarzem pierwszego kontaktu dla dziecka powinien być pediatra RPD wskazuje, że pediatra nie został uwzględniony w projekcie ustawy o POZ jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej Fot. Archiwum

Rzecznik Praw Dziecka podkreśla, że lekarz pediatra powinien być zawsze dla dziecka lekarzem pierwszego kontaktu. W wystąpieniu do ministra zdrowia wyraża zaniepokojenie, że zmiany planowane w systemie ochrony zdrowia zmierzają do wyeliminowania z niego pediatrów.

Marek Michalak wskazuje na założenia projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (z 22 września 2016 r.), które - w opinii RPD - mogą przyczynić się do pogorszenia poziomu zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych dzieci.

"Z niepokojem i zdumieniem stwierdzam, że lekarz pediatra nie został uwzględniony w projektowanej ustawie jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej" - pisze RPD.

Marek Michalak przekonuje, że wyłącznie specjalistyczna wiedza lekarza pediatry i jego doświadczenie w leczeniu dzieci są w stanie zapewnić trafną i szybką diagnozę.

"Nie można podzielić poglądu, że lekarz rodzinny posiada wystarczającą wiedzę i umiejętności z zakresu pediatrii, by efektywnie prowadzić leczenie dziecka. Dynamika choroby dziecka jest często odmienna od jej przebiegu u dorosłego człowieka. Dotychczasowa praktyka wskazuje, że chore dzieci często są kierowane przez lekarzy rodzinnych na oddziały pediatryczne bądź rodzicom wskazywana jest konieczność odbycia dodatkowej konsultacji pediatrycznej" - zauważa Marek Michalak. 

Członkowie Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego podkreślają, że "proponowane zmiany spowodują całkowitą blokadę w zakresie dostępności do pediatry, którego nie będzie w podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej".

MZ ma 30 dni, by odpowiedzieć na pismo rzecznika. Projekt ustawy o POZ jest obecnie konsultowany; uwagi można zgłaszać do 1 lutego.

Więcej: brpd.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH