RPD apeluje, by oszczędzać kręgosłupy uczniów

Podręczniki szkolne powinny być lżejsze, można je wydawać w kilku częściach; dzieci nosiłyby do szkoły poszczególne części, ich tornistry nie byłyby tak ciężkie - przekonuje Rzecznik Praw Dziecka w liście do MEN.

Marek Michalak zwraca uwagę, że choć szkoły zostały zobligowane do zapewnienia uczniom możliwości pozostawiania podręczników i przyborów szkolnych, nie wszystkie się z tego zalecenia wywiązują. Możliwość taką najczęściej mają dzieci z najmłodszych klas, choć z takich rozwiązań - zdaniem rzecznika - powinni korzystać uczniowie na wszystkich etapach edukacji.

Jednym z ostatnio dyskutowanych rozwiązań jest wyposażenie uczniów w laptopy. Jednak, zdaniem RPD, nie może to być pomysł na szybkie wyeliminowanie problemu ciężkich tornistrów. Proponuje inne rozwiązanie: podjęcie przez resort edukacji działań służących zmniejszeniu objętości poszczególnych podręczników obecnie używanych przez uczniów.

- Wzorem rozwiązań przyjętych dla dzieci z klas najmłodszych szkoły podstawowej, proponuję opracowywanie ich w częściach, przeznaczonych, np. na dwa lub trzy miesiące nauki. Taki sposób edycji z pewnością wpłynąłby na znaczne obniżenie wagi tornistrów - przekonuje rzecznik.

Resort edukacji ma 30 dni, by odpowiedzieć na pismo RPD.

Główny Inspektor Sanitarny zaleca, by tornister nie ważył więcej niż 10 do 15 proc. masy ciała ucznia. Cięższe rzeczy należy umieszczać na dnie, a wyżej lżejsze. Ścianka przylegająca do pleców powinna być usztywniona. Właściwy tornister posiada równe, szerokie szelki, których długość umożliwia swobodne wkładanie i zdejmowanie, zapewniając przy tym jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców. Zaleca się również dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej. Plecak należy nosić na obu ramionach.

GIS radzi, by rodzice kontrolowali zawartość tornistrów, aby uniknąć noszenia przez dzieci zbędnych rzeczy. Zbyt ciężki tornister może przyczynić się do bólów pleców, zmniejszenia pojemności płuc, nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie prowadzić do skrzywienia kręgosłupa. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH