RP: obowiązkowe badania lekarskie tylko w niektórych zawodach

Ruch Palikota chce, by wstępne i okresowe badania lekarskie pracowników były obowiązkowe tylko w zawodach, które wymagają braku przeciwwskazań do wykonywania pracy ze względu na bezpieczeństwo lub higienę.

Poseł RP Łukasz Gibała poinformował, że projekt noweli ustawy Kodeks pracy wprowadzający takie rozwiązanie został złożony we wtorek (30 października).

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że jego celem jest "zniesienie uciążliwego dla pracowników, ale przede wszystkim kosztownego dla pracodawców, obowiązku przeprowadzania obowiązkowych badań wstępnych, okresowych i kontrolnych w przypadku tych stanowisk, których charakter w istocie nie wymaga stwierdzania braku przeciwwskazań do wykonywania pracy przez pracownika, jak choćby w przypadku zawodów, w których nie występują zagrożenia dla zdrowia pracowników bądź też niewymagających wysokiego poziomu zdrowia - np. telepraca, praca biurowa itp.".

- Proponujemy znieść ten obowiązek dla wszystkich zawodów z wyjątkiem bardzo wąskiej listy, gdzie w grę wchodzą uciążliwe dla zdrowia warunki pracy albo kwestie higieny lub bezpieczeństwo osób trzecich - tłumaczył na konferencji prasowej w Sejmie Gibała.

Wyjaśnił, że chodzi m.in. o zawód górnika, kierowcy autobusu, kucharza lub fryzjera. Polityk podkreślił, że - zgodnie z obowiązującymi przepisami - każdy, kto chce rozpocząć pracę, musi wykonywać badania wstępne. Są one wykonywane na koszt pracodawcy, a następnie co kilka lat pracownik musi przeprowadzić także badania okresowe.

Polityk Ruchu zwrócił uwagę, że koszty pracy w Polsce są wysokie, co jest barierą dla rozwoju firm. Tymczasem w przypadku takich zawodów jak pracownik call center czy osoba pracująca w biurze można "śmiało znieść ten zbędny biurokratyczny obowiązek i zredukować koszty pracy". Tym bardziej, że w takich zawodach okresowe badania lekarskie są często fikcją.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH