Pszczyna: kampania przeciw niskiej emisji „Kto z hasioka piec fuTRUJE...” Ponieważ na czystość powietrza wpływ ma nie tylko jakość paliwa, ale też sposób opalania, do mieszkańców gminy trafiło łącznie 12 tys. egzemplarzy broszury z obrazkami i schematami ilustrującymi sposoby optymalnego ogrzewania domów węglem i drewnem. Fot. archiwum

Pszczyński urząd miasta przygotował kampanię nagłaśniającą problem szkodliwej niskiej emisji i koordynującą działania proekologiczne w gminie. Pszczyna znalazła się na drugim miejscu listy najbardziej zanieczyszczonych miast UE przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia.

Według informacji WHO z maja br. średni roczny poziom zanieczyszczenia tzw. pyłem zawieszonym PM2,5, który jest jednym ze składników zanieczyszczeń z niskiej emisji, przekracza w Pszczynie 40 mikrogramów na metr sześciennych. W trójce europejskich miast, gdzie także przekroczona jest ta wartość, znajdują się jeszcze Żywiec i bułgarski Dimitrowgrad. Kolejne, zbliżające się do tej wartości miasta, to Rybnik i Wodzisław Śląski.

Jakość powietrza w miastach woj. śląskiego pogarsza się w sezonie grzewczym. Przyczyną jest głównie tzw. niska emisja - skutek spalania w prymitywnych, głównie domowych paleniskach paliw niskiej jakości, czasem odpadów. Skala zjawiska wzrasta w rejonach gęsto zaludnionych, a jednocześnie słabiej zurbanizowanych, gdzie zwykle nie dociera np. ciepło systemowe.

Wobec tej sytuacji samorządy regionu apelują o rozwiązania prawne na szczeblu krajowym, same też działają w granicach własnych możliwości (np. zarząd woj. śląskiego jeszcze przed końcem roku ma zaprezentować założenia sejmikowej uchwały samorządowej). - Nie chcemy jednak biernie oczekiwać na nowe przepisy. Musimy zdać sobie sprawę, że każda najmniejsza zmiana ma kolosalne znaczenie - zaznaczył w czwartek burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

Aby wywołać lokalną dyskusję nad sposobami opalania domów, tamtejszy urząd miasta przygotował kampanię pod hasłem (nawiązuje ono do gwary śląskiej - przyp. red.) "Kto z hasioka (śmietnika - PAP) piec fuTRUJE, tego kosa pocałuje". Samorząd wyjaśnia, że chodzi o kategoryczne zanegowanie spalania wszelkich niedozwolonych paliw, które powodują emisję szkodliwych substancji.

Ponieważ jednak na czystość powietrza wpływ ma nie tylko jakość paliwa, ale też sposób opalania, do mieszkańców gminy trafiło łącznie 12 tys. egzemplarzy broszury z obrazkami i schematami ilustrującymi sposoby optymalnego, ekonomicznego ogrzewania domów węglem i drewnem. Na terenie gminy wkrótce rozwieszone zostaną plakaty akcji, zachęcające też do odwiedzenia serwisu www.opalajzglowa.pl.

To strona internetowa, na którą trafiają wszelkie informacje dotyczące działań ograniczania niskiej emisji na terenie gminy Pszczyna. Są wśród nich pokazy technik poprawnego palenia drewnem i węglem na rynku, parkingach i przy kościołach czy akcja informacyjna Ekopatrolu Straży Miejskiej, który prowadzi też kontrole palenisk.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH