Psychiatrzy: dialog lekarza i pacjenta niezbędny w leczeniu depresji

Podczas spotkania inaugurującego w środę (16 lutego) V edycję Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Forum Przeciw Depresji lekarze zwracali uwagę na dobrą komunikację między psychiatrą i jego pacjentem. To właśnie ona jest warunkiem skutecznej terapii depresji.

Inauguracja kampanii zbiega się z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który przypada 23 lutego. W tym roku celem kampanii, której hasło przewodnie brzmi „Dialog w chorobie”, jest zwrócenie uwagi na rolę, jaką w skutecznym leczeniu depresji odgrywa relacja między pacjentem a lekarzem. 

Jak podkreślił prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prof. Janusz Heitzman, depresja jest poważnym schorzeniem, które należy leczyć. Od zwykłego przygnębienia odróżnia ją to, że smutek, brak energii, zniechęcenie utrzymują się w dłuższym czasie, powodują dezorganizację życia, utratę zdolności do pracy, nauki, izolację społeczną. W skrajnych przypadkach depresja może doprowadzić do samobójstwa. 

Według psychiatry, postęp w nauce i medycynie sprawił, że lekarze dysponują obecnie znacznie skuteczniejszymi metodami diagnostyki i terapii depresji niż kiedykolwiek wcześniej. Jeszcze dekadę temu arsenał leków przeciwdepresyjnych był znacznie uboższy. Nie zmienia się tylko to, że bez dobrej relacji pacjenta z lekarzem psychiatrą nie ma skutecznego leczenia tego schorzenia. 

Zdaniem prof. Łukasza Święcickiego, ordynatora Oddziału Chorób Afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, dla pacjentów bardzo ważne jest, by lekarz w przystępny sposób wyjaśnił im specyfikę choroby, poinformował o strategii terapeutycznej, o tym, że wybrany lek może zadziałać z opóźnieniem lub ewentualnej konieczności zamiany specyfiku na inny. W przeciwnym wypadku chory może stracić do niego zaufanie, co będzie rzutowało na efekty terapii. 

– Osoby z depresją lub chorobą afektywną dwubiegunową i tak bardzo trudno skłonić do podjęcia leczenia i jego kontynuacji – podkreślił prof. Święcicki. 

Lekarz musi także umiejętnie zadawać pytania, dzięki którym uzyska od pacjenta jak najwięcej niezbędnych informacji: pacjenci wstydzą się często swoich problemów, np. nadużywania alkoholu, i pomijają je w rozmowie ze specjalistą. 

Aby pomóc lekarzom i pacjentom w budowaniu dobrych relacji, w ramach tegorocznej kampanii Forum Przeciw Depresji, ukazała się publikacja pt. „Listy do Lekarza. Listy do Pacjentów. Depresja i Choroba Dwubiegunowa”, w której zebrane zostały doświadczenia i refleksje pacjentów portalu www.TacyJakJa.pl oraz prof. Święcickiego. 

23 lutego w Kinotece, podczas dnia otwartego Forum Przeciw Depresji, będzie można wysłuchać wykładów specjalistów w dziedzinie psychiatrii i psychologii, skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich oraz obejrzeć film psychiatry, prof. Bartosza Łozy pt. „Dzień, noc, dzień”, dotyczący problemu depresji u młodej kobiety działającej w sferze biznesu. 

Tego dnia odbędzie się też happening teatru ulicznego, który ma wyrazić wsparcie dla osób zmagających się z problemem depresji. Przedłużone zostaną ponadto godziny działania Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji ITAKA (22 654 40 41), który jest czynny w poniedziałki i czwartki w godzinach 17-20. 

Na świecie na depresję cierpi około 121 mln ludzi. W Polsce liczbę tę szacuje się na 1,2-1,5 miliona. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest obecnie czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH