Przybywa przewlekle chorych starszych osób i problemów do rozwiązania FOT. Shutterstock

W ciągu najbliższych 20 lat liczba osób wieku powyżej 65 lat w Polsce wzrośnie o około 3 mln, czyli do 8,5 mln. Od 2-8% będzie rosła zachorowalność na choroby przewlekłe. Czy nasz system opieki nad seniorami jest do przygotowany od podjęcia tak poważnego wyzwania?

- Odpowiedź na to pytania brzmi "nie", ponieważ należy zbudować przede wszystkim efektywny model działania, unikalny na skalę polskiej ochrony zdrowia - uważają autorzy opracowania dotyczącego opieki długoterminowej w Polsce - Szymon Piątkowski i Grzegorz Ciężadło z firmy doradczo-analitycznej PwC.

Ich zdaniem najtrudniejsze pytania w tej materii brzmią: ile ośrodków potrzebujemy, jakie typy pomocy czy placówek są niezbędne, gdzie powinny być zlokalizowane, jakie usługi powinniśmy tam świadczyć, jak wykorzystać ekonomię skali, żeby obniżyć koszty ich funkcjonowania?

- Musimy też wiedzieć jak pozyskać dobrych, empatycznych pracowników, jak zdobywać pacjentów, gdy finansowanie NFZ jest niepewne, wreszcie jak zorganizować finanse i kontroling, aby roczne zyski pokrywały przynajmniej spłatę zobowiązań oraz zapewniały środki na inwestycje odtworzeniowe, utrzymanie lub poprawę jakości - podkreślają.

Co nas czeka w przyszłości
W ciągu najbliższych 20 lat liczba osób 65+ w Polsce wzrośnie o około 3 mln, czyli do 8,5 mln osób. Od 2-8% będzie rosła zachorowalność na choroby przewlekłe (demencja, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, cukrzyca, osteoporoza).

Eksperci z PwC przypominają, że zmienia się model rodziny, rośnie liczba osób samotnych, osoby młode (dzieci, wnuki) coraz częściej zmieniają miejsce zamieszkania, co prowadzi do większej liczby ludzi starszych bez opieki.

- Jak szacujemy rynek opieki długoterminowej może wzrosnąć z aktualnych 5,4 mld zł do blisko 8 mld zł w 2020 roku, i to przy założeniu, że tylko 50% popytu zostanie zaspokojone (jak to jest obecnie) ze względu na niewystarczające finansowanie - piszą autorzy opracowania „Szanse i zagrożenia na rynku opieki długoterminowej, czyli właściwy model biznesowy pilnie poszukiwany” (pełna treść tego opracowania ukaże się w styczniowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia).

Polska na tle krajów OECD wypada bardzo blado - tylko 5% seniorów powyżej 65. roku życia objętych jest pomocą w ramach opieki długoterminowej, podczas gdy średnia OECD to 14%, a najlepsza w rankingu Szwajcaria to 20%.

Opieka długoterminowa - Europa nam uciekła
Jeszcze większa przepaść dzieli Polskę od Europy, gdy spojrzymy na liczbę łóżek na tysiąc mieszkańców powyżej 65. roku życia. W Polsce mamy 20 łóżek, podczas gdy średnia OECD wynosi 50, w krajach takich jak Szwecja czy Szwajcaria jest ich nawet 70 łóżek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH