Przy "okrągłym stole" o kompetencjach MZ i NFZ

W środę (7 lipca) odbyło się trzecie spotkanie z cyklu zainicjowanego przez szefa SLD, Grzegorza Napieralskiego, "okrągłego stołu" w sprawach ochrony zdrowia.

Tematem były m.in. kompetencje ministra zdrowia i NFZ. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele PO, PiS, Lewicy i PSL oraz eksperci.

– Chcieliśmy, by minister Ewa Kopacz przedstawiła założenia przygotowanych ustaw, ale tego nie zrobiła. Koalicja ma większość w Sejmie i prezydenta, więc może przeprowadzić każdą ustawę, ale żeby w przyszłej kadencji nie było zmiany kierunku, konieczny jest kompromis – powiedział PAP były minister zdrowia, poseł (niezrz.) Marek Balicki.

Z kolei wiceminister Jakub Szulc podkreślił w rozmowie z PAP, że „okrągły stół” został powołany m.in. po to, by uzgodnić, czego mają dotyczyć zmiany w systemie ochrony zdrowia.

– Moglibyśmy przedstawić ustawy i szczegółowe zapisy, ale przecież nie o to chodzi. Chcemy stwierdzić, w czym się zgadzamy, a w czym różnimy, jakie są możliwe kierunki zmian. Ustawy powinny być wynikiem rozmów i uwzględniać ustalenia okrągłego stołu, ponieważ po to został on powołany, w przeciwnym razie zamienimy go w sejmową komisję zdrowia – powiedział Szulc.

– Umówiliśmy się, że o ustaleniach będziemy mówić po zakończeniu prac. Dyskusje są wielowątkowe i dotyczą różnych dziedzin. Widzimy dobrą atmosferę i chęć współpracy, co dobrze rokuje na przyszłość – dodał wiceminister zdrowia.

Marek Balicki podkreślił, że uczestnicy obrad mają wspólne stanowisko w sprawie kompetencji ministra zdrowia i NFZ.

– Mówiliśmy o odpowiedzialności władz państwowych za ochronę zdrowia. Jest wspólne stanowisko, że na szczeblu krajowym minister zdrowia powinien być kreatorem polityki zdrowotnej, bez dualizmu NFZ – minister. Zadaniem NFZ powinno być wyłącznie finansowanie świadczeń, a nie kreowanie polityki zdrowotnej – podkreślił Balicki.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) powiedział PAP, że ze środowych obrad „okrągłego stołu” wynika, iż „daleko jeszcze do konkretnych ustaleń”.

– Omawialiśmy m.in. funkcję nadzoru finansowego nad systemem ochrony zdrowia, mówiliśmy o tym, jak ma funkcjonować NFZ, czy ma być zdecentralizowany, czy może zlikwidowany. Nadal nie znamy propozycji rządowych i zapowiadanego przez panią minister pakietu ustaw zdrowotnych. Potrzebne są konkrety – zaznaczył Piecha.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH