Przegląd zapowiedzi i obietnic: jak politycy chcą nas leczyć po wyborach Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Czy ugrupowanie lub koalicja, która przejmie stery rządów po jesiennych wyborach, podniesie składkę zdrowotną? Będziemy świadkami "zamachu" na NFZ? Czy i w jaki sposób pacjenci będą częściowo pokrywać koszty leczenia z własnej kieszeni? Podsumujmy - ujawnione już w kampanii wyborczej - zamiary polityków różnych opcji w tych kwestiach.

• Co dalej z NFZ?

PiS: Fundusz trzeba zlikwidować, leczenie sfinansuje budżet
Politycy Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie powtarzają postulat likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Trzeba zlikwidować NFZ, muszą być środki (na publiczną opiekę zdrowotną - red.), które będą kontrolowane przez ministerstwo, a państwo musi wziąć odpowiedzialność za służbę zdrowia - powiedziała 20 września w Zakopanem kandydatka PiS do objęcia stanowiska premiera Beata Szydło.

PiS opowiada się za finansowaniem świadczeń zdrowotnych ze środków budżetowych przekazywanych do dyspozycji wojewodów (na zaspokojenie potrzeb zdrowotnych w danym regionie); druga część trafi do dyspozycji ministra zdrowia - na zadania mające charakter ogólnopolski.

PO: bez rewolucji, czyli decentralizujmy
Prof. Marian Zembala, minister zdrowia i kandydat na posła z listy Platformy Obywatelskiej, opowiada się za dalszą decentralizacją NFZ i przestrzega przed skutkami pochopnie podejmowanej decyzji o likwidacji Funduszu.

Przypomnijmy, że na przełomie lat 2012 i 2013 PO lansowała koncepcję likwidacji Centrali Funduszu i przekazania kontraktowania świadczeń zdrowotnych 16 oddziałom wojewódzkim NFZ. Miał też powstać nowy centralny urząd, który pełniłby funkcję nadzorczo-kontrolną nad oddziałami Funduszu, wyceniał procedury medyczne oraz oceniał jakość udzielanych świadczeń.

Ostatecznie Platforma wycofała się z tego pomysłu. Choć nie do końca: od 1 stycznia 2015 r. wyceną świadczeń nie zajmuje się już NFZ, ale Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Zjednoczona Lewica: NFZ niech zostanie i lepiej płaci
W programie i wypowiedziach polityków Zjednoczonej Lewicy próżno szukać zapowiedzi dotyczących zasad przyszłego funkcjonowania NFZ. Lewicowi politycy powtarzają natomiast, że nie tyle sam Fundusz jest zły, co sposób finansowania przez tę instytucję świadczeń zdrowotnych. Zjednoczona Lewica chce przede wszystkim zniesienia limitów na usługi medyczne, za które płaci NFZ.

Nowoczesna: kasy chorych były dobrym pomysłem, ale źle wprowadzonym
Ryszard Petru, lider Stowarzyszenia Nowoczesna przypomina, że w 1999 r. system budżetowy zastąpiono kasami chorych, które „były dobrym rozwiązaniem, ale źle wprowadzonym.

- Później w miejsce kas powstał Narodowy Fundusz Zdrowia - przypomina Petru. Nowoczesna proponuje więc powrót do modelu niezależnych funduszy zdrowotnych w poszczególnych regionach i mocne uzupełnienie systemu o dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH