Prywatny rynek usług medycznych czeka na koniunkturę i zmiany w prawie

Rynek prywatnej opieki zdrowotnej wzrósł 2009 roku o niemal 2 mld złotych w porównaniu do roku poprzedniego i wart był 27,9 mld zł, obejmując swoim oddziaływaniem już półtora miliona Polaków. Słabnie jednak jego tzw. dynamika wzrostu...

To dane, które przedstawione zostały w raporcie firmy badawczej PMR. Dynamika rozwoju prywatnego rynku opieki zdrowotnej zdecydowanie się zmniejszyła w porównaniu z poprzednimi latami, choć i tak jest większa niż przewidywali to specjaliści – w ubiegłym roku wyniosła 8 procent.

– Dynamika zmalała głównie z przyczyn związanych z sytuacją gospodarczą, ale z całą pewnością nie jest to jedyny powód. W przypadku abonamentów medycznych rynek jest coraz bardziej nasycony i trudno jest firmom konkurować na tym polu. Stąd poszerzenie rynku usług i otwieranie nowych, w pełni prywatnych szpitali, by pozyskać nowych klientów – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Agnieszka  Stawarska, ekspert rynku medycznego firmy PMR.

Na to wydajemy pieniądze

Na wartość polskiego rynku medycznego składają się opłaty za:
• leki i sprzęt medyczny,
• usługi rehabilitacyjne,
• badania diagnostyczne,
• wizyty lekarskie ponoszone bezpośrednio z kieszeni pacjenta, • opłaty w szarej strefie,
• abonamenty,
• prywatne ubezpieczenia zdrowotne oraz
• inne opłaty ponoszone bezpośrednio z kieszeni pacjenta.

– Według naszych szacunków lwią cześć z kwoty prawie 28 mld zł wydawanych przez Polaków z własnej kieszeni na opiekę zdrowotną, bo około 60 proc, przeznaczane jest na leki i sprzęt medyczny. Kolejną pozycją o dominującej wartości – obejmującą 20 proc z ogólnej kwoty – to wydatki związane z usługami rehabilitacyjnymi oraz prywatnymi wizytami lekarskimi. Pozostałą cześć wartości z z sumy 28 mld – kolejne 20 proc. to wydatki na abonamenty medyczne, ubezpieczenia zdrowotne, te związane z opłatami w szarej strefie oraz zawarte w pozycji „inne” – dodaje Agnieszka Stawarska.

Więcej przychodni i szpitali
Pomimo kryzysu ekonomicznego, który przyczynił się ewidentnie do spadku dynamiki wzrostu prywatnego rynku opieki zdrowotnej w 2009 r. czołowe prywatne firmy medyczne intensywnie rozwijały swoje zaplecze medyczne. Zarówno w zakresie świadczeń ambulatoryjnych, jak i szpitalnych. Coraz częściej prywatni dostawcy usług medycznych budują własne szpitale.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH