Protest rezydentów: znamy miejsce głodówki, jest zapowiedź konferencji Protest rezydentów: znamy miejsce głodówki, jest zapowiedź konferencji. Fot. Archiwum

Protest rezydentów odbywa się w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie przy ul. Żwirki i Wigury. Konferencja prasowa odbędzie się 2 października ok. godz. 13.45 w miejscu głodówki - poinformowała Rynek Zdrowia rzecznik prasowa Porozumienia Rezydentów OZZL, Joanna Matecka.

- Głodować będą głównie lekarze rezydenci. Ilość tych osób na razie nie jest podawana - mówi nam Joanna Matecka.

Dodaje: - Oddawana jest też krew w regionalnych centrach krwiodawstwa w całej Polsce w dużych miastach. W Warszawie przy ul. Saskiej (Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - red.), ale wiem też, że akcja odbywa się w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Łodzi, choć mogłam jeszcze pominąć kilka miejsc.

Przypomnijmy: 28 września z rezydentami spotkał się minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który przedstawił projekt zmiany wynagrodzeń młodych lekarzy. Ocenił, że "były to dobre, merytoryczne rozmowy". - Jesteśmy otwarci na dalsze negocjacje - zapewnili z kolei rezydenci.

Teraz rzecznik wspomniane negocjacje komentuje tak:

- To była dobre rozmowy w kwestiach pozapłacowych - w kwestiach wykształcenia, szkolenia lekarzy. Głównie na tym się skupiły. Zgodziliśmy się w kilku kwestiach, stąd też takie wrażenie ogólne było. Natomiast w sprawach płacowych został nam przedstawiony projekt rozporządzenia, którego nie akceptujemy ze względu na to, że zakłada nierówny podział, jeśli chodzi o płace. Ministerstwo absolutnie nie wykazywało (woli - red.), abyśmy się dogadali w kwestiach płacowych, mimo naszych prób dowiedzenia się, czy jest szansa na zmianę.

- Minister wyróżnił określone specjalizacje. Ci, którzy będą je rozpoczynać, dostaną podwyżkę 1200 zł brutto. Ich koledzy, którzy rok temu albo nawet pół roku temu zaczęli te specjalizacje, będą zarabiać o wiele, wiele mniej. Pytaniem jest, czy będąc na tym samym stanowisku i mając te same obowiązki, jest to godne, żeby była tak duża różnica w kwotach - podsumowała rzecznik. 

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie ws. zasadniczej wysokości wynagrodzenia lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury mówi, że lekarze, którzy wybiorą specjalizację z chirurgii, chorób wewnętrznych, pediatrii, psychiatrii, medycyny rodzinnej i ratunkowej otrzymają dodatkowe 1,2 tys. zł. Ma to zachęcić młodych lekarzy do wyboru właśnie tych specjalizacji.

Obecnie wysokość zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego w pierwszych dwóch latach rezydentury wynosi 3170 zł, po dwóch latach rezydentury - 3458 zł, zaś w dziedzinach określonych jako priorytetowe - odpowiednio - 3602 zł oraz 3890 zł (to kwoty brutto).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH