Projektowana reforma opieki zdrowotnej: kilka sprzeczności i zagrożeń Dr Mariusz Jędrzejczak, dyrektor WSzS w Zgierzu

Przygotowania do zmian funkcjonowania systemu ochrony zdrowia lub też, zgodnie z nową nomenklaturą, systemu służby zdrowia, nabierają tempa. Wydają się tak szybkie, że nie sposób zauważyć, iż szereg przygotowywanych przez ustawodawcę rozwiązań nie zawsze jest do końca wzajemnie spójnych - pisze dr Mariusz Jędrzejczak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu.

W niektórych przypadkach (o kilku poniżej, można powiedzieć, że ewentualne efekty projektowanych działań, będą ze sobą wzajemnie kolidować bądź też mogą być sprzeczne z oczekiwaniami.

Czas na budżet?
Pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest zamiar zlikwidowania i tak nigdy do końca nie wykrystalizowanego, systemu ubezpieczeniowo-składkowego finansującego świadczenia zdrowotne w Polsce. Od 2018 płatnikiem będzie budżet państwa.

Nie jest to oczywiście rozwiązanie nieznane w innych, rozwiniętych krajach Europy. Tak system funkcjonuje np. we Włoszech czy krajach skandynawskich. W czym zatem należy upatrywać problemu?

Wydaje się, iż głównie w fakcie oddania politykom, kimkolwiek by oni nie byli, możliwości decydowania o kilkudziesięciu miliardach obecnie, a w przyszłości być może setkach miliardów złotych, przeznaczanych na zaspokojenie jednej z najważniejszych potrzeb każdego z nas jaką jest zdrowie.

Główną zaletą dotychczasowego rozwiązania, przy wszystkich jego oczywistych niedoskonałościach, było oznaczenie środków na opiekę zdrowotną i brak możliwości ich politycznego zawłaszczania.

W tym kontekście logicznym wydaje się pytanie - dlaczego, w wymienionych wyżej państwach, budżetowa dystrybucja środków finansowych nie budzi takich zastrzeżeń. Być może dlatego, że instytucje i procedury demokratyczne są tam zakorzenione głębiej i funkcjonują lepiej niż u nas, a z pewnością także dlatego, że w systemach zdrowotnych jest tam zdecydowanie więcej pieniędzy.

Wystarczy powiedzieć, że kilka lat temu 10-milionowa Lombardia (włoski region administracyjny) dysponowała budżetem na świadczenia medyczne porównywalnym z 38-milionową Polską! Zaryzykuje tezę, że nas po prostu nie stać na przygotowywane rozwiązanie i ryzyko swobodnego dysponowania pieniędzmi na leczenie przez decydentów. Wątpliwości budzi też kilka innych spraw szczegółowych.

Opieka koordynowana - kolejne podejście
Po raz kolejny do polskiego systemu opieki zdrowotnej ma zostać zaimplementowana idea tzw. „opieki koordynowanej”. Pomysł nie jest nowy i właśnie doczekaliśmy się jego ponownej odsłony. Trudno kwestionować potrzebę pomocy pacjentowi w jego trudnej drodze poprzez meandry systemu instytucji medycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH