Projekt zwiększający nakłady na zdrowie niekoniecznie we wtorek na rządzie "Były dokonane pewne zmiany i w tej chwili toczy się praca legislacyjna, ściśle techniczna, nad samym projektem." Fot. PTWP

Wciąż trwają techniczne prace nad projektem zwiększającym nakłady na ochronę zdrowia; nie gwarantuję, że Rada Ministrów zajmie się nim we wtorek ( 24 pażdziernika), ale to zagraża projektowi i jego dalszym losom - powiedział w poniedziałek (23 października) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

W czwartek (19 października) Stały Komitet Rady Ministrów zarekomendował rządowi przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. Radziwiłł przekazał w minionym tygodniu, że premier Beata Szydło zadeklarowała, analizy ws. ewentualnego szybszego osiągnięcia 6 proc. PKB.

- Przyjęcie projektu przez Stały Komitet oznacza, że on trafi na posiedzenie Rady Ministrów. Były dokonane pewne zmiany i w tej chwili toczy się praca legislacyjna, ściśle techniczna, nad samym projektem. Nie gwarantuję że Rada Ministrów będzie się nim zajmować w najbliższy wtorek, ale to w najmniejszym stopniu nie zagraża projektowi i jego dalszym losom - powiedział dziennikarzom w Warszawie minister, pytany, czy rząd 24 października zajmie się projektem.

Dodał, że trwają analizy dotyczące ewentualnego przyspieszenia osiągnięcia poziomu 6 proc. PKB.

To nie jest oczywiście kwestia żadnych negocjacji, tylko analizy rzeczywistych możliwości - zaznaczył minister. - Nie trzeba mieć wielkiej wyobraźni, by zdać sobie sprawę, że stawką jest bezpieczeństwo finansów publicznych - ocenił.

Minister dodał, że myśli, iż analizy zakończą się bardzo niedługo, bo ustawa ma wejść od pierwszego stycznia przyszłego roku.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB; a rok później 4,84 proc. Nakłady na ten cel będą wzrastać także w kolejnych latach: w 2020 r. - 5,03 proc, w 2021 r. - 5,22 proc., w 2022 r. 5,41 proc., w 2023 r. - 5,6 proc., a w 2024 - 5,8 proc. Docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, miałby zostać osiągnięty w 2025 r.

MZ wyjaśnia, że w 2017 r. wskaźnik 4,73 proc. PKB jest planowany po jednorazowych zwiększeniach w ciągu roku; początkowy plan na rok 2017 (porównywalny do planu na 2018 r. ujętego w projektowanej ustawie) wynosił 4,61 proc. PKB.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH