Projekt ustawy o zdrowiu publicznym do komisji; poprawki dotyczą m.in. psychiatrii

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego będzie kontynuowany w sferze m.in. świadczeń zdrowotnych, zaś Narodowym Programem Zdrowia objęte zostaną zagadnienia dotyczące profilaktyki i edukacji w tym obszarze - zakładają poprawki PO do projektu ustawy o zdrowiu publicznym.

Posłowie rozpatrzyli w środę (9 września) sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zdrowiu publicznym. Klub Platformy Obywatelskiej zgłosił dwie poprawki, więc projekt został ponownie skierowany do prac w komisji. Komisja ma się nim zająć jeszcze w środę.

PO, PSL, SLD zadeklarowały w debacie, że poprą regulację; PiS zapowiada, że podejmie decyzję w sprawie głosowania przed trzecim czytaniem, po dyskusji nad losami NPOZP.

Projekt ustawy o zdrowiu publicznym zawiera regulacje, które mają poprawić stan zdrowia publicznego. Podstawą działań będzie przyjęty przez rząd (w rozporządzeniu) dokument strategiczny dla zdrowia publicznego - Narodowy Program Zdrowia (NPZ). Pierwszy NPZ ma objąć lata 2016-2020.

Kwestia wpływu NPZ na realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP) od dłuższego czasu wywołuje ożywione dyskusje. Posłowie PiS, a także środowisko lekarskie sygnalizowali wielokrotnie, że rozwiązania zawarte w projekcie doprowadzą do wchłonięcia NPOZP przez Narodowy Program Zdrowia, co - ich zdaniem - grozi wstrzymaniem zmian w lecznictwie psychiatrycznym w Polsce.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego jest realizowany od 2011 r. i kończy się w tym roku. W 2014 r. resort zdrowia zainicjował prace analityczno-przygotowawcze nad opracowaniem kolejnej edycji NPOZP - na lata 2016-2020.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Marian Zembala zapowiedział, że NPOZP zostanie utrzymany w kolejnych latach.

W środę wiceminister Beata Małecka-Libera mówiła podczas debaty w Sejmie, że likwidacja Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego nigdy nie była jej intencją. "Zamysł pierwotny był taki, by program był realizowany jako jeden ważniejszych lub najważniejszy cel operacyjny poprzez NPZ - takie mieliśmy założenie" - wyjaśniała.

Jak dodała, w efekcie rozmów ze środowiskiem lekarzy i pacjentów wypracowano w ostatnich dniach rozwiązanie, że "w NPZ zapisane zostaną zadania związane z profilaktyką, promocją i edukacją, a odrębnie powstanie dalszy ciąg NPOZP, który będzie gwarantował świadczenia zdrowotne i system, w jakim mają być realizowane".

Propozycję skrytykowało we wtorek Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. B. minister zdrowia Marek Balicki mówił, że przeciwko planom resortu zdrowia opowiedziała się działająca przy MZ Rada ds. Zdrowia Psychicznego, która jest za kontynuacją NPOZP w obecnym kształcie i niewyłączaniem z niego zadań dotyczących profilaktyki i promocji zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH