Projekt ustawy o sieci szpitali przyjęty przez sejmową Komisję Zdrowia Konstanty Radziwiłł: - Chcemy odejść od obecnego systemu kontraktowania świadczeń na rzecz stabilnej sieci. Fot. PTWP

W środę (8 marca) na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wyjaśnił, że przygotowany projekt ustawy jest bardzo potrzebny dla całego funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. Jak podkreślał potrzebna są zmiany, ponieważ system funkcjonuje źle.

 - Dzięki ustawie o sieci szpitali zakończymy etap niepewności szpitali - mówił Radziwiłł i zaznaczył, że projekt został przyjęty przez Radę Ministrów zgodnie z ścieżką legislacyjną i jest on punktem  naprawy problemów jakie rodzi obecny systemem kontraktowaniem świadczeń medycznych .

Radziwiłł podkreślał, że obecny system prowadzi m.in do braku ciągłości w opiece medycznej, nie jest oparty o faktyczne potrzeby zdrowotne, a prowadzi np. do nieracjonalnych inwestycje w służbie zdrowia.

- Chcemy odejść od obecnego systemu kontraktowania świadczeń na rzecz stabilnej sieci. Wprowadzenie dla znacznej części świadczeń zdrowotnych rozliczanych w ramach sieci, w miejsce rozliczeń za sztukę - wyjaśniał. 

Minister przekonywał, że wysokość ryczałtu będzie powiązana z aktywnością danej placówki. Dodał, że w niedługim czasie resort planuje przedstawić także ustawę o jakości świadczeń. - Sieć szpitali ma bowiem zapewnić pacjentom dostęp do wysokiej jakości kompleksowej opieki zdrowotnej - komentował. 

Konstanty Radziwiłł zapewniał, że niezakwalifikowanie do sieci nie odbiera szans na kontrakt. Jak wyjaśniał, to dyrektor konkretnego oddziału NFZ uwzględniając potrzeby zdrowotne na danym obszarze będzie ogłaszał konkretne konkursy na świadczenia tak by zapewnić kompleksowa opiekę medyczna.

W trakcie czytania projektu przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz zwrócił uwagę, na dosyć krytyczną  opinię do ustawy Biura Analiz Sejmowych, które wskazuje m.in, że  ustawa nie jest poparta analizą skutków. 

Ostatecznie projekt ustawy został przyjęty, a sprawozdawcą ustawy został poseł Tomasz Latos. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH