Projekt ustawy o in vitro trafił do konsultacji

Projekt ustawy o leczeniu niepłodności, przekazany do konsultacji społecznych, dostosowuje polskie prawo w zakresie dotyczącym komórek i zarodków do unijnych dyrektyw.

Projektowane przepisy mają uporządkować polski rynek in vitro. Ministerstwo Zdrowia, które opracowało projekt, twierdzi, że przyjęcie jednolitych procedur zwiększy bezpieczeństwo pacjentów - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Zgodnie z projektem, ośrodki medyczne, w których wykonuje się tę procedurę, będą miały obowiązek stosować standardy wynikające z ustawy. Nadzór i kontrolę nad nimi będzie sprawował szef resortu zdrowia. Będzie on także wydawał tego typu placówkom pozwolenie na prowadzenie działalności. Dokument ten będzie ważny tylko przez pięć lat. Z kolei kliniki, które obecnie stosują in vitro, po wejściu w życie ustawy będą miały dwa lata na uzyskanie zgody szefa resortu.

Projekt reguluje także jedną z najbardziej problematycznych kwestii związanych z in vitro - zasady postępowania z komórkami i zarodkami. Dotychczas nie było żadnych przepisów, które wskazywałyby, jak należy postępować z niewykorzystanymi embrionami. Dochodziło do nieprawidłowości.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Gazeta Wyborcza podaje, że zarodek zdefiniowany jest w ustawie jako powstała w zapłodnieniu in vitro zygota lub grupa komórek, od momentu zlania się jąder komórkowych jaja i plemnika do zagnieżdżenia się w macicy.

Według ustawy nie wolno m.in. niszczyć zarodków zdolnych do rozwoju (kara do pięciu lat), tworzyć zarodków w celu innym niż prokreacja, tworzyć klonów, hybryd i chimer (mieszanie materiału genetycznego ludzkich i zwierzęcych zarodków), dokonywać w zarodku zmian genetycznych, które byłyby dziedziczone, stosować diagnostyki genetycznej, by wybrać płeć dziecka - chyba, że chodzi o uniknięcie choroby genetycznej.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH