Projekt umożliwiający pracę wolontariuszy w placówkach medycznych trafił do podkomisji

Sejmowa komisja zdrowia skierowała we wtorek (5 czerwca) do podkomisji poselski projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, który ma m.in. umożliwić pracę wolontariuszy w placówkach medycznych. Posłowie chcą uchwalić ją przed 1 lipca.

Ustawa o działalności leczniczej weszła w życie 1 lipca 2011 r., jednak przewidziano w niej 12-miesięczny okres na dostosowanie się do nowych przepisów.

Projekt posłów PO, który komisja rozpatrzyła na wtorkowym (5 czerwca) posiedzeniu, zawiera propozycje zmian służących rozstrzygnięciu wątpliwości interpretacyjnych, uwzględnia też postulaty zgłaszane przez rozmaite środowiska.

Jak mówił w imieniu wnioskodawców Grzegorz Sztolcman (PO), jedna z istotnych zmian w projekcie dotyczy działalności leczniczej wykonywanej jako działalność pożytku publicznego. Ustawa stanowi, że jest ona regulowana przez ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. W projekcie noweli proponuje się przepis zmieniający to. Ma to m.in. umożliwić pracę wolontariuszy w hospicjach. 

Obecnie, w myśl ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, wolontariusze mogą pracować na rzecz organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów "w zakresie ich działalności statutowej, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej". 

W związku z wejściem w życie ustawy o działalności leczniczej Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, który rozszerza zakaz korzystania z pomocy wolontariuszy na m.in. szpitale i hospicja. Podobne regulacje znajdują się również w projekcie nowelizacji ustawy o działalności leczniczej zgłoszonej przez PiS oraz w projekcie przygotowanym przez resort zdrowia. 

Józefa Hrynkiewicz (PiS) pytała, jak zapisy z projektu nowelizacji ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie mają się do zmian proponowanych przez resort zdrowia. 

- Jesteśmy przeciwni wykluczaniu wolontariatu z placówek medycznych. Uważamy, że brak jest uzasadnienia merytorycznego. Na 12 czerwca zaplanowana jest konferencja uzgodnieniowa projektu - powiedział wiceminister zdrowia Jakub Szulc, odnosząc się do zapisów zawartych w projekcie MPiPS. 

Jak wyjaśnił, po konsultacjach międzyresortowych projekt rządowy zawiera zapisy zbieżne w większości punktów z projektem posłów PO. Dodał, że projekt zmienił się w stosunku do tego, który przygotował resort zdrowia. Przypomniał, że w tej chwili prowadzone są konsultacje społeczne, które potrwają do 18 czerwca. 

Projekt PO zawiera także m.in. zmiany w zakresie ubezpieczenia szpitali z tytułu zdarzeń medycznych. Według zaproponowanych przepisów suma ubezpieczenia wynosiłaby nie mniej niż 300 tys. zł i byłaby uzależniona od liczby łóżek w szpitalu i sumy ubezpieczenia w odniesieniu do jednego łóżka szpitalnego, która wynosi nie mniej niż 1 tys. zł.

W projekcie proponuje się też możliwość przeprowadzania przez wojewodę kontroli podmiotów leczniczych prowadzących działalność na terenie województwa. 

Projekt został skierowany do podkomisji powołanej wcześniej do rozpatrzenia projektu PiS. Oba projekty rozpatrywane będą łącznie. Posłowie chcą zakończyć prace nad nowelizacją przed 1 lipca. Komisja zdrowia ma rozpatrzyć sprawozdanie podkomisji  w środę (6 czerwca).

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH