Projekt rozporządzenia ws. zaopatrzenia ortopedycznego i pomocniczego z poparciem pacjentów

Pacjenci poparli obywatelski projekt rozporządzenia w sprawie zaopatrzenia ortopedycznego i pomocniczego. Ministerstwo Zdrowia dotąd nie ustosunkowało się do postulatów.

Obywatelski projekt rozporządzenia ws. dopłat do sprzętu dla niepełnosprawnych proponowany przez Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych stworzono, by rozwiązać problem kolejek po sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze oraz zlikwidować bariery w dostępie do artykułów pierwszej potrzeby (np. obecnie w Dolnośląskim po dofinansowanie na aparat słuchowy czeka się 5 miesięcy, w Lubuskim 4, a po wózek inwalidzki w woj. podkarpackim ok. 2,5 miesiąca).

Projekt zyskał szerokie poparcie wśród organizacji pacjenckich. Ministerstwo Zdrowia nadal nie ustosunkowało się do postulatów Sejmiku.

Dotychczas, postulaty MSOON-u poprało 14 organizacji pacjenckich, w tym m.in.: Fundacja NeuroPozytywni, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu, Fundacja "Żyć z chorobą Parkinsona”, Ogólnopolski Związek Inwalidów Narządu Ruchu, Fundacja Hipoterapia, Polski Związek Głuchych.

Obywatelski projekt rozporządzenia w sprawie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych został przekazany do Ministerstwa Zdrowie 3 lipca 2103 r.

''Do chwili obecnej resort nie zajął stanowiska w tym temacie. Co więcej, z podejmowanych w ostatnim czasie działań NFZ i resortu zdrowia wynika, że sytuacja niepełnosprawnych i przewlekle chorych nie ulegnie poprawie a może nawet się pogorszy. Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z NFZ zamierza zmniejszyć budżet na zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze o 3,61 proc. w porównaniu z rokiem 2013, czyli o prawie 30 mln zł. Zapewnienia polityków rządzącej koalicji o zamiarach poprawy trudnej sytuacji niepełnosprawnych i przewlekle chorych nie znajdują pokrycia w ich decyzjach. A to oznacza jeszcze większe trudności - eskalację kolejek po refundację m.in. aparatów słuchowych czy wózków inwalidzkich'' - piszą przedstawiciele MSOON-u.

Rozwiązania zawarte w obywatelskim projekcie MSOON mają przyczynić się do usprawnienia obowiązującego systemu poprzez takie rozwiązania jak: nadanie uprawnień do wypisywania zleceń szerszej grupie specjalistów, np.: lekarzom pierwszego kontaktu do wypisywania kontynuacji wniosku na aparat słuchowy, urealnienie limitów cenowych oraz ilościowych na poszczególne wyroby, wprowadzenie wypożyczalni na wybrany sprzęt oraz powszechne, ale niskie współpłacenie pacjentów w celu ograniczenia nadużyć.

Obywatelski projekt rozporządzenia w zakresie refundacji zaopatrzenia ortopedycznego i pomocniczego można pobrać na oficjalnej stronie MSOON: www.msoon.org Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH