Projekt rozporządzenia ws. specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów

Resort zdrowia przekazał 9 sierpnia do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów.

Termin zgłaszania uwag upływa 20 sierpnia.

Projekt stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego art.16 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2008 r. Nr 136, poz. 857, z późn. zm.).

Zmiany wprowadzone w § 5, § 11, §13 i § 15 wynikają z konieczności dostosowania obowiązujących przepisów w zakresie realizacji dyżurów medycznych do zmieniającej się organizacji systemu opieki zdrowotnej. Proponowane regulacje pozwalają kierownikowi jednostki szkolącej na możliwość zawarcia z lekarzem umowy dotyczącej dyżurów w formie umowy o pracę albo umowy o pełnienie dyżurów.

Zawarta w projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów zmiana przepisu § 14 ust. 3 dotycząca zakazu odbywania specjalizacji w trybie rezydentury i stacjonarnych studiów doktoranckich jest związana ze zmianą wprowadzoną w art. 200 ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn zm.).

Zmiana ta wychodzi naprzeciw postulatom lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne (w tym w trybie rezydentury). Proponowana regulacja umożliwi lekarzom, uczestnikom dziennych studiów doktoranckich podejmowanie pracy w pełnym wymiarze godzin w ramach odbywanej specjalizacji (w tym w trybie rezydentury), co w obecnym stanie prawnym nie jest możliwe.

Przepis taki będzie miał wpływ na poprawę jakości i motywacji kandydatów zgłaszających się na studia doktoranckie.

Więcej: http://www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH