Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej z nowym podejściem do wyrobów medycznych MZ zapowiada, że proces zmian będzie przebiegał stopniowo Fot. Archiwum

Oddzielenie refundacji wyrobów medycznych (np. protez, soczewek) od samej procedury medycznej ich wszczepienia oraz szerszy dostęp do leków na choroby ultrarzadkie przewiduje przygotowywana w Ministerstwie Zdrowia nowelizacja ustawy refundacyjnej.

O planowanych zmianach i sposobie ich wprowadzania dyskutowano w poniedziałek podczas międzynarodowego sympozjum zorganizowanego w Krakowie przez Central and Eastern European Society of Technology Assesment in Health Care (Towarzystwo Oceny Technologii w Ochronie Zdrowia).

Obecnie placówka medyczna, która przeprowadza np. operację zaćmy, otrzymuje łączną kwotę za zabieg i użyte podczas niego materiały. W praktyce szpitale sięgają po wyroby medyczne różnych producentów i różnej jakości, a pacjenci nie mogą w publicznych placówkach zdecydować, że np. chcą mieć wszczepioną droższą soczewkę.

- Jesteśmy pierwszym krajem, który podjął się wyzwania dotyczącego wprowadzenia zasad refundacji wyrobów medycznych. Celem, jaki nam przyświeca, jest przede wszystkim standaryzacja wyrobów, jakich używamy wobec pacjentów, i podniesienie świadomości pacjentów, jakie wyroby mogą być u nich zastosowane - mówiła podczas konferencji w Krakowie Ewa Warmińska, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia.

Dodała, że wyzwaniem zarówno dla producentów, jak i strony rządowej, będzie przeprowadzenie postępowania refundacyjnego: wydzielenie grup wyrobów medycznych, ustalenie limitów i wyjaśnienie pacjentom, jak ten system działa.

Warmińska zastrzegła, że proces będzie przebiegał stopniowo. Na początku prezes Agencji Technologii Medycznych będzie oceniał, czy istnieje potrzeba wprowadzenia nowych zasad dla konkretnej grupy wyrobów medycznych, i wydawał odpowiednie rekomendacje. Następnie minister zdrowia wskaże w rozporządzeniu, jakie produkty zostaną włączone do nowego systemu refundacji.

- W rozporządzeniu będą wskazane zarówno grupy wyrobów medycznych, które będziemy chcieli wyodrębnić z dotychczasowego systemu, jak i minimalne standardy, które mają one spełniać, oraz analizy, które muszą przedstawić ich producenci - mówiła Warmińska.

- Zależy nam, żeby zmiany nie spowodowały żadnych utrudnień dla pacjentów, stąd też produkty, które są już obecnie finansowane z środków publicznych, dalej będą dostępne, tak jak do tej pory - dodała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH