Producenci wyrobów medycznych nieobjętych dotychczas refundacją będą musieli przedstawić wszystkie wymienione w rozporządzeniu dokumenty.

- Przede wszystkim liczymy na to, że wzrośnie świadomość pacjentów, jakie produkty są u nich stosowane i jakie konsekwencje wynikają z wyboru tego, a nie innego wyrobu. Mamy nadzieję, że lekarz będzie informował chorego o możliwych do wyboru wyrobach i pacjent podejmie decyzję. Będzie miał możliwość w ramach świadczenia gwarantowanego uzyskać wyrób lepszej jakości niż obecnie - przekonywała Warmińska. Dodała, że już obecnie zgłaszają się pacjenci, którzy woleliby dopłacić do lepszego produktu, niż w całości finansować jego zastosowanie w placówce prywatnej.

Nowelizacja ustawy refundacyjnej zakłada też szerszy dostęp do leków na choroby ultrarzadkie (występujące u 1 osoby na 50 tys. w populacji). Wiele leków stosowanych w chorobach ultrarzadkich nie może obecnie zostać objętych refundacją, bo obowiązują je te same zasady refundacyjne, jak w przypadku leków stosowanych w chorobach powszechnych. Autorzy projektu proponują, by w przypadku specyfików, które nie mają refundowanego odpowiednika w danym wskazaniu, najważniejsze było uzasadnienie ceny, a nie - jak obecnie - analiza ekonomiczna.

W listopadzie zakończyły się konsultacje zewnętrzne do nowelizacji ustawy refundacyjnej. Jak mówiła przedstawicielka resortu zdrowia, jest szansa, że projekt nowelizacji trafi pod obrady Rady Ministrów w marcu, a w drugim kwartale przyszłego roku - do Sejmu. To oznacza, że proponowane rozwiązania weszłyby w życie najwcześniej w połowie przyszłego roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH