Projekt noweli ustawy o działalności leczniczej trafił do konsultacji FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Zmiana zasad postępowania w przypadku wystąpienia ujemnego wyniku finansowego publicznego zakładu opieki zdrowotnej - to jedna z propozycji projektu noweli ustawy o działalności leczniczej, który w piątek (1 kwietnia) resort zdrowia skierował do konsultacji.

Projekt jest realizacją części zamierzeń jakie po objęciu stanowiska szefa resortu zdrowia zapowiadał minister Konstanty Radziwiłł.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że dotychczasowe procedury przewidziane w przypadku wystąpienia straty netto samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej mają małą skuteczność, konieczna jest ich modyfikacja.

W celu zapewnienia podmiotom publicznym kontroli nad podmiotami leczniczymi działającymi w formie spółek kapitałowych, utworzonych bądź prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego bądź Skarb Państwa reprezentowany przez ministra, centralny organ administracji rządowej albo wojewodę w projekcie proponuje się wprowadzenie ograniczeń w zakresie zbywania podmiotom prywatnym akcji albo udziałów takich spółek.

Proponowane regulacje przewidują zasadę niewypłacania dywidendy w spółkach kapitałowych, w których Skarb Państwa, jednostka samorządu lub uczelnia medyczna posiadają ponad 51 proc. akcji lub udziałów.

Z uwagi na ochronę praw nabytych regulacja ta nie będzie miała zastosowania do spółek kapitałowych, w których w dniu wejścia w życia projektowanej ustawy podmioty publiczne nie posiadały 100 proc. udziałów lub akcji. Regulacja ma mieć zastosowanie po raz pierwszy po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za pierwszy rok obrotowy rozpoczęty po dniu wejścia w życie nowej ustawy.

Projekt zakłada nałożenie na kierownika podmiotu leczniczego obowiązku sporządzania raportu o sytuacji ekonomiczno-finansowej samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Miałby on być przekazywany podmiotowi tworzącemu do 31 maja każdego roku.

W projekcie przewidziano także m.in. rezygnację z obowiązku posiadania ubezpieczenia z tytułu zdarzeń medycznych. Termin wprowadzenia tego obowiązku przesuwano już kilkakrotnie; ma zacząć obowiązywać od stycznia 2017 r.

Nowela wprowadza możliwość finansowania świadczeń opieki zdrowotnej przez jednostki samorządu terytorialnego. Projekt przewiduje ponadto np. możliwość, by podmiot tworzący placówkę przekazał swe uprawnienia i obowiązki innemu podmiotowi np. jednostce samorządu -publicznej uczelni medycznej.

Projekt zakłada ponadto zastąpienie określenia "przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego" (np. szpital, ambulatorium, sanatorium, hospicjum, zakład opiekuńczo-leczniczy) określeniem "zakład leczniczy".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH