Projekt noweli dot. POZ skierowany do sejmowej komisji zdrowia

Rządowy projekt noweli, która umożliwi młodym lekarzom pediatrom i internistom otwieranie samodzielnych praktyk podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), został po czwartkowej (7 listopada) debacie w Sejmie skierowany do dalszych prac w komisji zdrowia.

W czwartek (7 listopada) odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Rządowa propozycja ma umożliwić lekarzom pediatrom i internistom otwieranie samodzielnych praktyk POZ.

Prezentując projekt, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przypomniał, że obecnie poradnię POZ mogą prowadzić lekarze rodzinni bądź interniści i pediatrzy, którzy od lat pracują w POZ. Młodzi lekarze pediatrzy po ukończeniu specjalizacji mogą liczyć na zatrudnienie w szpitalu lub być pracownikami placówki POZ, ponieważ warunkiem utworzenia praktyki POZ jest specjalizacja z medycyny rodzinnej.

Jak podkreślił, ta zmiana wzmocnienia element opieki pediatrycznej w Polsce. Zaznaczył, że chodzi o to, aby dzieci miały lepszy dostęp do lekarzy pediatrów, a rodzice mieli możliwość wyboru, czy dziecko znajduje się pod opieką lekarza rodzinnego, czy pod opieką lekarza pediatry prowadzącego z internistą praktykę POZ.

Arłukowicz dodał, że ministerstwo zamierza także zwiększyć liczbę rezydentur z tej specjalizacji.

Projekt nowelizacji zakłada ponadto zmiany dotyczące deklaracji wyboru lekarza; złożenie przez pacjenta deklaracji wyboru: lekarza, pielęgniarki i położnej (POZ) - będzie jednocześnie wyborem świadczeniodawcy, u którego taka osoba pracuje. Wprowadzona zostanie też możliwość złożenia deklaracji drogą elektroniczną. Konieczny będzie do tego bezpieczny podpis elektroniczny albo podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP.

W ciągu roku kalendarzowego będzie można 3 razy (obecnie 2 razy) bezpłatnie zmienić: świadczeniodawcę, lekarza, pielęgniarkę i położną POZ.

Nowela zawiera także przepisy, które mają ułatwić dzieciom dostęp do lekarzy specjalistów, w przypadku gdy wynik badań przesiewowych - mających na celu wykrycie wad wrodzonych, wykonywanych u dzieci do pierwszego roku życia - będzie nieprawidłowy. Dziecko będzie wówczas niezwłocznie kierowane do lekarza specjalisty bez konieczności wystawiania skierowania do poradni specjalistycznej przez lekarza POZ.

Podczas debaty Joanna Okrągły (PO) podkreśliła, że rząd poszerzając krąg lekarzy, którzy mogą założyć praktykę POZ, zwiększy dostęp małych pacjentów do pediatrów. Jak przypomniała, obecnie w praktyce POZ mogą pracować lekarze pediatrzy i interniści, którzy pracowali w takiej praktyce przed nowelizacją ustawy o świadczeniach w 2007 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH