Programy poprawy jakości powietrza - czy coś rzeczywiście poprawią? Potrzebujemy wsparcia dla biednych mieszkańców, którzy ogrzewają domy węglem, trują siebie i sąsiadów. Fot. Fotolia

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyłoży ponad miliard złotych na programy poprawy jakości powietrza, ale nie dotyczą one tzw. niskiej emisji z domów jednorodzinnych.

NFOŚiGW rozpoczął nabór wniosków do programu "Poprawa jakości powietrza". Mają one pomóc gminom walczyć z zanieczyszczeniem.

Jak jednak zauważa Gazeta Wyborcza, kilka miesięcy wcześniej Fundusz ogłosił, że nie będzie realizować dwóch strategicznych projektów, które miały pomóc gminom walczyć z zanieczyszczeniem: programu "Kawka" (dofinansowania wymiany przestarzałych pieców węglowych) oraz programu "Ryś" (termomodernizacji budynków jednorodzinnych).

NFOŚiGW proponuje teraz przekazanie 500 mln zł pożyczek na inwestycje związane z geotermią oraz drugie 500 mln w formie pożyczek i dotacji na termomodernizację budynków. O pieniądze na modernizację i remonty mogą się starać tylko obiekty użyteczności publicznej - w tym szpitale.

- To jakiś absurd - mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą  Mateusz Klinowski, burmistrz Wadowic. - My nie mamy problemów z termomodernizacją budynków użyteczności publicznej, bo na to są inne programy. Potrzebujemy wsparcia dla biednych mieszkańców, którzy ogrzewają domy węglem, trują siebie i sąsiadów, ale nie mają pieniędzy ani na wymianę pieców, ani na docieplenie starych domów. Tymczasem zostawia się ich samym sobie. 

Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego podkreśla: - Koncentrowanie działań na obiektach użyteczności publicznej nie rozwiąże problemu smogu w Polsce, gdyż ogromna większość zanieczyszczeń pochodzi z ogrzewania domów i mieszkań kotłami na węgiel i drewno.

Zanieczyszczenie powietrza wielu polskich miast należy do największych w Europie. - Właśnie z tych regionów trafia do nas na rehabilitację kardiologiczną duża liczba pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi - mówił Rynkowi Zdrowia Bartosz Sadowski, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń SA.

- Według raportu WHO, w związku z zanieczyszczeniem powietrza rocznie umiera na świecie ok. 7 mln osób. Szacuje się, że w Polsce liczba zgonów z tego powodu sięga 48 tysięcy w ciągu roku - przypomina Bartosz Sadowski.

Więcej: www.wyborcza.biz/biznes

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH