Programy lekowe: dobre wiadomości i problemy czekające na rozwiązanie Fot. Flickr/Phil and Pam Gradwell (CC BY 2.0); zdjęcie ilustrayjne

Obecnie firmy farmaceutyczne muszą zgadzać się na dopuszczenie do programu lekowego kolejnej terapii. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że planowana nowelizacja ustawy refundacyjnej zmieni ten stan rzeczy. - Programy lekowe nie mogą być przedmiotem rywalizacji między producentami - podkreśla wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Programy lekowe stanowią coraz większą część rynku farmaceutycznego w Polsce. - Sektor programów lekowych i chemioterapii rozwija się dynamicznie, dużo szybciej, niż reszta szpitalnego rynku leków - informuje firma analityczna IQVIA.

- Średnioroczny wzrost wartościowy w ciągu ostatnich pięciu lat wyniósł ponad 13%, a od 2013 roku rynek ten urósł o 1,6 mld zł - do 4,1 mld zł na koniec 2017 r. - stanowiąc już ponad 70% obecnego rynku szpitalnego (leków - red.) - zwraca uwagę Piotr Jakubczak z IQVIA.

Jak programy lekowe funkcjonują w wybranych obszarach terapeutycznych oraz jakie - w opinii środowiska medycznego i decydentów - zmiany powinny zostać wprowadzone do zapisów dotyczących tych programów? Między innymi na te pytania odpowiadają eksperci w raporcie, który ukaże się w marcowym wydaniu magazynu Rynek Zdrowia. Poniżej publikujemy fragmenty tego raportu.

Przepisy bez ludzi nie działają
- Pierwszym aktem, który spowodował, że programy lekowe zaczęły być tworzone w sposób przejrzysty i racjonalny, było zarządzenie nr 17/2007 prezesa NFZ. Należy pamiętać, że wtedy to szef Funduszu uruchamiał programy lekowe czy - z późniejszą zmianą - terapeutyczne - przypomina dr Krzysztof Łanda, konsultant w firmie prawniczej DBSE, wiceminister zdrowia w latach 2015-2017, ekspert rynku medycznego.

- Przygotowałem to zarządzenie, jako ówczesny dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami NFZ. Jego przepisy miały odpowiadać wymaganiom dyrektywy przejrzystości UE - opowiada były wiceszef resortu zdrowia.

Od 2012 roku programy działają w oparciu o przepisy ustawy o refundacji leków. Pojawiły się więc przejrzyste reguły na mocy ustawy, które spełniały wymogi unijnej dyrektywy. Pod tym względem, programy działają prawidłowo. Chociaż, jak przyznaje dr Łanda, jest kilka obszarów, w których można dokonać zmian, aby wpłynąć na efektywność procedur i zwiększyć racjonalność decyzji.

Były wiceminister zdrowia wskazuje, że można na przykład poprawić funkcjonowanie i zapewnić wysokie kompetencje wszystkich członków Komisji Ekonomicznej i Rady Przejrzystości, ale także szerzej - Rady Taryfikacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH