Program ochrony powietrza pilnie potrzebny. Oddychamy... śmieciami Najgorzej jest w Krakowie, gdzie limity były przekroczone przez 150 dni w roku. Fot. archiwum

Aż 6 polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce metropolii Europy z największą liczbą dni w roku, w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłów zawieszonych. Ministerstwo Środowiska pracuje nad programem ochrony powietrza.

Międzynarodowi eksperci i Najwyższa Izba Kontroli wskazują, że powietrze w Polsce należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Szacuje się, że w kraju w następstwie chorób wywoływanych przez zanieczyszczenia powietrza może przedwcześnie umierać nawet 45 tys. osób rocznie. Na świecie według WHO przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń atmosfery umiera ponad 3,5 mln ludzi.

Europejska Agencja Środowiska podkreśla, że aż 6 polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce metropolii Europy z największą liczbą dni w roku, w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłów zawieszonych.

Najgorzej jest w Krakowie, gdzie limity były przekroczone przez 150 dni w roku. Nie lepiej jest w innych miejscowościach Małopolski czy na Śląsku, gdzie normy były przekroczone przez 126 dni w Nowym Sączu, 125 dni w Zabrzu i Gliwicach, 123 dni w Katowicach.

Podniesienia standardów jakości powietrza wymaga europejska dyrektywa CAFE.

Ograniczenie stosowania niskiej jakości paliw oraz wsparcie samorządów w działaniach na rzecz obniżenia emisji szkodliwych gazów i pyłów, to główne założenia Krajowego Programu Ochrony Powietrza, autorstwa Ministerstwa Środowiska - powiedział PAP szef resortu Maciej Grabowski.
W środę (9 września) mnister ogłosił Krajowy Program Ochrony Powietrza (KPOP).

Zaznaczył, że w odniesieniu do pyłu PM2,5 celem programu jest dojście do standardów europejskich, a więc 18 mikrogramów na metr sześć. w roku 2020, z 24 obecnie. - Z kolei do roku 2030 chcemy osiągnąć stężenie niektórych substancji w powietrzu na poziomach wskazanych przez Światową Organizację Zdrowia - powiedział minister.

PM2,5 wraz z wdychanym powietrzem jest w stanie wnikać do układu krwionośnego i stanowi największe zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Jego roczna norma według WHO wynosi 10 mikrogramów na m sześć.

 Program pokazuje oprócz określenia celów pokazuje m.in. źródła finansowania ograniczenia szkodliwej emisji. Jak wyliczył minister, w obecnej perspektywie budżetowej jest w sumie ponad 100 mld zł z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko" oraz prawie 9 mld zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszy wojewódzkich. Ponadto są jeszcze mechanizmy finansowe: norweski i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH