Program "Opieka 75 plus" ma zwiększyć dostępność do usług dla seniorów Corocznie wzrasta liczba osób korzystających z usług opiekuńczych w małych gminach. Fot. Shutterstock

Rządowy program dla seniorów "Opieka 75 plus" zwiększy dostępność do usług opiekuńczych w małych gminach; pozwoli to na zaspokojenie codziennych potrzeb samotnych osób powyżej 75. roku życia - zapewniła w Sejmie wiceszefowa MRPiPS Elżbieta Bojanowska.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej odpowiadała na pytania posłów dotyczące programu "Opieka 75 plus".

Bojanowska dodała, że pieniądze są przeznaczone na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych bądź specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które już korzystają z tych usług, albo na rozpoczęcie korzystania z tego programu.

- Jedną z form wspierania osób starszych, które zostały określona w przepisach ustawy o pomocy społecznej, właśnie są usługi opiekuńcze, w tym również specjalistyczne usługi opiekuńcze. Celem tych usług jest pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, ale także zapewnienie kontaktów z otoczeniem - wyjaśniła Bojanowska.

Przypomniała, że organizowanie usług opiekuńczych jest "zdaniem własnym gminy" i jest przez nią finansowane. Poinformowała, że corocznie wzrasta liczba osób korzystających z takich usług - w 2016 r. w porównaniu z rokiem poprzednim o ok. 7 proc. wzrosła liczby osób, którym gminy przyznały takie świadczenia.

- Ten program umożliwia wsparcie gmin w realizacji ich własnego zadania. Krótko mówiąc, jeżeli dana gmina oferuje danej osobie dwie godziny to my mówimy, że dajemy dodatkowe dwie godziny, czyli że dana osoba będzie zaopiekowana już cztery godziny - wyjaśniła Bojanowska.

Dodała, że program jest skierowany do gmin liczących mniej niż 20 tys. mieszkańców, ponieważ sytuacja ich mieszkańców jest "znacznie gorsza" niż w większych gminach.

- Średni dochód gminy w Polsce wynosi 1225 zł na mieszkańca, tymczasem w małych gminach, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 20 tys., jest on o ok. 4 proc. niższy i wynosi 1173 zł. Wstępnie szacujemy, że program adresowany jest do 1299 gmin - wyliczyła Bojanowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH