Profesorowie, którzy wykonali pierwsze in vitro w Polsce apelują o przyjęcie ustawy Profesorowie z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białystoku wystosowali list otwarty do senatorów, Fot. Fotolia

O przyjęcie ustawy o in vitro zaapelowali w środę (8 lipca) do Senatu profesorowie z Białegostoku, którzy byli w zespole, jaki ponad 27 lat temu doprowadził do pierwszych w Polsce narodzin dziecka poczętego metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Profesorowie z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białystoku: Marian Szamatowicz, Sławomir Wołczyński oraz Waldemar Kuczyński wystosowali list otwarty do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, marszałka Senatu Bogdana Borusewicza oraz senatorów. Senat rozpoczął w środę posiedzenie, podczas którego ma się zajmować przyjętą przez Sejm ustawą o in vitro.

"To Wy w najbliższych dniach będziecie decydować o losie setek tysięcy Polaków borykających się z problemem niepłodności. W Waszych rękach leży ich przyszłość: czy będą mogli skorzystać ze skutecznej i bezpiecznej terapii w kraju, czy po tę pomoc będą musieli wyjeżdżać za granicę" - napisali profesorowie w liście otwartym. Jego treść odczytał dziennikarzom prof. Waldemar Kuczyński, który był ministerialnym ekspertem w pracach nad ustawą.

Białystok jest ważnym ośrodkiem na mapie leczenia niepłodności w kraju. To białostoccy lekarze jako pierwsi w Polsce, 27 lat temu doprowadzili do pierwszych narodzin w Polsce dziecka poczętego in vitro - Magdy. Szef tego zespołu prof. Marian Szamatowicz podkreślił w środę na konferencji prasowej, że dziś Magda sama jest szczęśliwą matką. Mówił też, że matka Magdy nie miała "żadnych szans na ciążę".

Prof. Szamatowicz powiedział, że dziś lekarze są "bardzo zatroskani" o dalszy los ustawy o in vitro. "Obawiamy się, że jedną - w moim przekonaniu irracjonalną decyzją - politycy mogą przekreślić nasz wieloletni dorobek i wysiłek" - powiedział dziennikarzom profesor. Dodał, że dlatego lekarze zdecydowali się na apel do Senatu w imieniu Polaków zmagających się z niepłodnością, którzy - jak powiedział - "są stygmatyzowani tylko dlatego, że nie mogą mieć własnych dzieci".

"Przez te 27 lat funkcjonowania polskiej medycyny rozrodu na świat mogło przyjść około 100 tys. dzieci. Teraz to wszystko może zostać zaprzepaszczone. Nasilona kampania przeciwko wprowadzeniu ustawy w życie, wywieranie presji światopoglądowej na niezależne instytucje państwowe wywołuje głęboki niepokój środowiska medycznego o zwykłych ludzi" - czytamy w liście otwartym białostockich lekarzy.

Prof. Sławomir Wołczyński, kierujący Kliniką Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku mówił na briefingu, że ustawa o in vitro "jest w interesie pacjentów".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH