Prof. Śliwiński: ustawa o zawodzie fizjoterapeuty jest konieczna

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty jest konieczna dla bezpieczeństwa pacjentów - uważa konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii prof. Zbigniew Śliwiński. Środowisko zabiega o nią od lat, Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że prace nad projektem trwają.

Zawód fizjoterapeuty nie jest w Polsce zawodem regulowanym. Działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

- Mieliśmy sytuację, kiedy w Katowicach chciał leczyć stolarz po kursie terapii manualnej. Ubiegał się o dotację na założenie własnej działalności gospodarczej w wysokości 40 tys. zł. Rozsądna urzędniczka skonsultowała się z nami i udało się tę inicjatywę zablokować - powiedział prof. Śliwiński z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jak dodał, przyjęcie tej ustawy jest konieczne dla bezpieczeństwa pacjentów, aby chronić ich przed oszustami, którzy mogą zrobić krzywdę.

- Niestety, od lat nie ma w Polsce woli przyjęcia takich rozwiązań - powiedział.

Jak poinformował Krzysztof Bąk, rzecznik ministra zdrowia, w resorcie odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami środowiska fizjoterapeutów i podjęto prace w celu wypracowania propozycji uregulowań prawnych dotyczących zawodu fizjoterapeuty. W wyniku tych prac w marcu 2013 r. do resortu wpłynął projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, zaakceptowany przez Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska, Polskie Towarzystwo Fizjoterapii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie fizjoterapii.

- Celem projektu jest przede wszystkim uregulowanie zasad uzyskiwania kwalifikacji oraz wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Ponadto przepisy ustawy mają umożliwić powołanie samorządu zawodowego tej grupy zawodowej, wydawanie fizjoterapeutom prawa wykonywania zawodu oraz uregulować zasady ich odpowiedzialności zawodowej - zaznaczył Bąk.

Rzecznik podkreślił, że w celu opracowania ostatecznego brzmienia projektu ustawy niezbędne było m.in. przeprowadzenie szczegółowej analizy obecnie obowiązujących przepisów dotyczących kształcenia i wykonywania zawodu fizjoterapeuty oraz innych zawodów medycznych współpracujących z fizjoterapeutą przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

Ministerstwo wystąpiło do Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu o wpisanie projektu do wykazu prac legislacyjnych rządu, załączając test regulacyjny. Zespół przekazał uwagi i prośbę o uzupełnienie testu. Obecnie trwają prace nad opracowaniem ostatecznej wersji testu regulacyjnego - poinformował Krzysztof Bąk. Termin ich zakończenia nie jest sprecyzowany.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH