Prof. Samoliński: nowego ministra zdrowia czeka sporo pracy Prof. Bolesław Samoliński

Ministerstwo Zdrowia pod rządami Bartosza Arłukowicza zrobiło bardzo niewiele w zakresie kształtowania systemu opieki medycznej nad osobami w starszym wieku - mówi prof. Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. - Mam nadzieję, że jego dymisja będzie okazją do nowego otwarcia.

- W grudniu 2013 r. rząd przyjął dokument pod nazwą "Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-20". Ministerstwo Zdrowia miało swój wkład w jego przygotowanie, miało także być jednym z podmiotów, odpowiedzialnych za jego realizację - przypomina prof. Samoliński.  
 
- Tymczasem, jeśli porównamy ten resort z ministerstwem pracy, które dokonało prawdziwego skoku (np. wprowadzając takie programy jak ASOS czy Senior-WIGOR), można powiedzieć, że za kadencji Bartosza Arłukowicza wydarzyło się tam niewiele - ocenia.  

Czytaj: Komentarze po dymisji ministra zdrowia

Prof. Samoliński wylicza obszary, w których MZ powinno wprowadzić zmiany, ale tego nie zrobiło. Wśród nich m.in. sposób finansowania świadczeń geriatrycznych przez NFZ, wprowadzenie zintegrowanej opieki nad seniorami czy współpraca z systemem opieki społecznej.

Profesor tłumaczy, że nie oznacza to oczywiście, że w obszarze polityki senioralnej Ministerstwo Zdrowia nic nie zrobiło. - Po stronie plusów należałoby zapisać działania zmierzające do poprawy kształcenia studentów medycyny w zakresie geriatrii - mówi Samoliński. 

Po stronie pozytywów wymienia też prace nad ustawą o zdrowiu publicznym i Narodowym Programem Zdrowia, która ma duże znaczenie również w kontekście kształtowania systemu opieki nad osobami starszymi. - Postęp w tej materii nie jest jednak zasługą byłego już ministra, lecz powołanego przez premiera pełnomocnika rządu ds. zdrowia publicznego - mówi.

Czytaj: Kto zastąpi Arłukowicza? Neumann niekoniecznie

Zdaniem Samolińskiego, mimo iż do zakończenia kadencji rządu zostało zaledwie kilka miesięcy, następca Arłukowicza może przyczynić się do poprawy obrazu dokonań Ministerstwa Zdrowia w zakresie kształtowania systemu opieki nad seniorami. 

- Nowy minister powinien przede wszystkim skupić się na uchwaleniu ustawy o zdrowiu publicznym oraz Narodowego Programu Zdrowia - stwierdza. - Jesień to ostateczny termin na przyjęcie tych dokumentów.

Więcej: www.rynekseniora.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH