Prof. Rafał Kurzawa: in vitro tylko dla wybranych wskazań medycznych

- Zapłodnienie pozaustrojowe zarezerwowane jest dla wybranych wskazań medycznych, jak i tych przypadków, w których proste metody terapeutyczne są nieskuteczne - powiedział w poniedziałek (29 października) prof. Rafał Kurzawa - jeden z ekspertów, którzy opracowywali program in vitro, przedstawiony przez ministra Bartosza Arłukowicza.

Prof. Kurzawa jest prezesem sekcji płodności i niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, kierownikiem Kliniki Medycyny Rozrodu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Przekonywał, że polscy pacjenci doczekali się sytuacji, w której uznana na całym świecie metoda terapeutyczna, jaką jest zapłodnienie pozaustrojowe, będzie finansowana ze środków publicznych.

- Ta decyzja zmieni debatę nt. zapłodnienia pozaustrojowego w Polsce, która nie jest merytoryczna - uznał specjalista.

- W Polsce od wielu lat istnieje dobry system finasowania podstawowych procedur związanych z leczeniem niepłodności - zauważył prof. Kurzawa i powołał się na badania przeprowadzone w okolicach Szczecina.

Jak podał, w wyniku zastosowania różnych metod leczenia niepłodności urodziło się ponad 10 tys. dzieci, przy czym zdecydowana większość w wyniku prostych metod leczenia niepłodności. Natomiast w wyniku zastosowania zapłodnienia pozaustrojowego - w granicach tysiąca.

Wskazując na ten przykład, prezes sekcji płodności i niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego stwierdził, że te dane pokazują iż zapłodnienie pozaustrojowe zarezerwowane jest dla wybranych wskazań medycznych, jak i dla sytuacji, w których proste metody terapeutyczne są nieskuteczne.

Dodał, że niepłodność jest problemem o bardzo dużej skali, którym na świcie dotkniętych jest co najmniej 80 mln par. Natomiast w Polsce dotyczy 12-15 proc. populacji, czyli 1,2-1,3 mln młodych ludzi. - Problem niepłodności leży w równej części po stronie mężczyzny, jak i kobiety. Mimo postępu wiedzy w tym obszarze, w ok. 20 proc. przypadków nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co powoduję, że pary są bezdzietne - zauważył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH