Prof. Marian Zembala nowym ministrem zdrowia Prof. Marian Zembala, Fot. PTWP

Prof. Marian Zembala, znany kardiochirurg, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przewodniczący Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, konsultant krajowy w dziedzinie kardiochirurgii zostanie powołany na stanowisko ministra zdrowia.

O nominacji profesora Mariana Zembali na stanowisko ministra zdrowia premier Ewa Kopacz poinformowała podczas konferencji prasowej w poniedziałek (15 czerwca).

Szukając kandydata mogącego zastąpić Bartosza Arłukowicza premier nie miała łatwego zadania, bo powołanie nowych ministrów, którzy obejmą kierowanie resortami na kilka miesięcy (do wyborów parlamentarnych) nie było proste. Tym bardziej, że oczekiwania wobec nowych ministrów są olbrzymie.

Premier wybierając na szefa resortu zdrowia prof. Mariana Zembalę postawiła na znanego specjalistę, cieszącego się dużym autorytetem społecznym. Profesor, wbrew wcześniejszym medialnym spekulacjom, jednak nie odmówił.

Nie lubi narzekania
Jeszcze w 2008 roku, podczas uroczystej Gali kończącej IV Forum Rynku Zdrowia wręczyliśmy profesorowi Portret Polskiej Medycyny w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia. To wyróżnienie przyznawane corocznie przez redakcję naszego miesięcznika i portalu rynekzdrowia.pl. lekarzowi, który swoimi działaniami zyskał największy szacunek w opinii dziennikarzy i Czytelników Rynku Zdrowia.

Przypomnieliśmy wówczas, że kierowane przez profesora Mariana Zembalę Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu było wielokrotnie nagradzane. Placówka zajmowała wielokrotnie I miejsce w rankingu "Rzeczpospolitej", a także uzyskała tytuł Najlepszego Szpitala - w kategorii kardiologia - w rankingu tygodnika Wprost.


- Profesor Marian Zembala nie lubi narzekania, załamywania rąk. Ma tyle optymizmu, że trudno w jego obecności nie wierzyć w sukces reformy. Zawsze przedkładał pragmatyzm oraz podejście systemowe nad rozwiązania o charakterze doraźno-politycznym - pisaliśmy w uzasadnieniu nagrody.


Profesor dziękując powiedział wówczas m.in.: - Dziękuję w imieniu wszystkich tych, którzy podobnie jak ja uważają, że można być jednocześnie dobrym lekarzem i dobrym menedżerem. Proszę, nie ulegajcie ani doraźnym wpływom politycznym, ani "tsunami" w mediach. Reformujmy ochronę zdrowia.

Jeden z "Bogów"
Prof. Marian Zembala jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich kardiochirurgów i autorytetem w tej dziedzinie medycyny. W 1985 r. i następnych latach był jednym z asystentów prof. Zbigniewa Religi w czasie, gdy Religa przeprowadzał pierwsze przeszczepienia serca w zabrzańskiej Klinice Kardiochirurgii ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH