Prof. Małecki: wynagrodzenia początkujących lekarzy są rażąco niskie Prof. Maciej Małecki; FOT. PTWP

Obecny poziom wynagrodzeń początkujących medyków jest rażąco niski - napisał w liście do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła dziekan Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ prof. Maciej Małecki. Lekarze rezydenci 12 dzień prowadzą protest głodowy.

Treść listu została opublikowana na stronie internetowej wydziału. Prof. Małecki pisze do ministra, że jako dziekan najstarszego Wydziału Lekarskiego w Polsce czuje się w obowiązku zabrania głosu w związku z protestem młodych lekarzy.

"Z troską obserwuję narastające od lat przyczyny, które doprowadziły do obecnego protestu młodych lekarzy, pozostających w trakcie szkolenia specjalistycznego, w szczególności rezydentów, bez których ciężkiej pracy niemożliwe byłoby funkcjonowanie setek oddziałów szpitalnych na terenie całego kraju" - pisze prof. Małecki.

"Rozumiem realia finansowe budżetu państwa, a także fakt, że ewentualny wzrost ich płac musi nastąpić z uwzględnieniem zachowania właściwych proporcji do innych grup lekarzy i przedstawicieli pozostałych zawodów medycznych. Jednak dla nikogo nie ulega wątpliwości, że obecny poziom wynagrodzeń początkujących medyków jest rażąco niski" - napisał prof. Małecki.

Jak zauważył, obecne protesty nie są wynikiem wyłącznie problemów finansowych. "Zbyt wielu absolwentów kierunków lekarskich napotyka na bariery administracyjne i ograniczenia w dostępie do szkolenia w wybranej specjalizacji" - zaznacza.

Dziekan wyraził nadzieję, że rozpoczęte rozmowy i negocjacje będą kontynuowane i doprowadzą do porozumienia, na którym skorzysta "młoda generacja polskich lekarzy, cały system opieki zdrowotnej, a przede wszystkim dobro pacjentów".

Stanowisko w sprawie sytuacji lekarzy rezydentów i sytuacji w ochronie zdrowia zajęło także zawiązane w marcu tego roku w Krakowie Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego. Skupia ono 14 małopolskich organizacji, które reprezentują m.in. środowiska lekarzy, pielęgniarek, aptekarzy, adwokatów, radców prawnych, notariuszy, biegłych rewidentów.

Członkowie Forum wyrazili zaniepokojenie obecną sytuacją w ochronie zdrowia. Zaapelowali do władz uczestniczących w tworzeniu prawa oraz organizacji systemu opieki zdrowotnej, "aby projektowane zmiany doprowadziły wreszcie do realnego i wyraźnego wzrostu nakładów finansowych na tę opiekę" oraz o radykalną poprawę warunków kształcenia i pracy pielęgniarek i lekarzy.

W uzasadnieniu podkreślono, że w Polsce nakłady na ochronę zdrowia są najniższe w Europie. Wskazano, że zarobki pielęgniarek są "upokarzająco niskie" i że choć zmniejszyła się liczba wyjeżdżających za granicę lekarzy, to wciąż wyjeżdżają głównie lekarze młodzi, po stażu lub bezpośrednio po specjalizacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH