Prof. Leszek Pawelczyk: od in vitro nie ma ucieczki

Od in vitro nie ma ucieczki - mówił we wtorek (11 grudnia) w Sejmie prof. Leszek Pawelczyk z klinki niepłodności i endokrynologii rozrodu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Eksperci podkreślali, że w niektórych przypadkach to jedyna skuteczna metoda leczenia niepłodności.

Konferencję "Niepłodność - przyczyny, diagnostyka, leczenie..." zorganizowali w Sejmie: Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej oraz Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Sprawiedliwości i Narodowy Fundusz Zdrowia.

Prof. Pawelczyk, współtwórca projektu programu zdrowotnego ministra zdrowia, w ramach którego leczenie niepłodności metodą in vitro ma być współfinansowane z budżetu MZ, podkreślał, że wbrew opiniom przeciwników in vitro, dzieci urodzone dzięki tej metodzie zapłodnienia "rodzą się zdrowe, a na pewno są chciane, często bardziej niż te, które rodzą się z ciąż naturalnych".

Przypomniał, że dotychczas dzięki in vitro na świecie urodziło się ponad 5 mln dzieci.

Kierownik katedry i kliniki ginekologii i endokrynologii ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Lechosław Putowski mówiąc o przyczynach niepłodności wskazywał, że wiele par w wieku rozrodczym długo nie planuje dziecka, a gdy już się na nie zdecyduje, ma problemy z poczęciem potomstwa. - Zdolność uzyskania ciąży istotnie spada wraz z wiekiem u kobiet, w mniejszym stopniu spadek płodności wraz z wiekiem dotyczy mężczyzn - dodał specjalista. 

Z kolei konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Stanisław Radowicki ocenił, że w Polsce około 15 proc. par ma problem z zajściem w ciążę. Wśród przyczyn niepłodności wskazywał m.in. chemizację środowiska, stosowanie używek, warunki ekonomiczne, otyłość lub nadwagę, choroby przewlekle jak cukrzyca i choroby tarczycy, wady wrodzone systemu rozrodczego lub jego niewłaściwe funkcjonowanie, problemy dotyczące systemu hormonalnego, zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Prezes Polskiego Towarzystwa Andrologicznego prof. Jolanta Słowikowska-Hilczer mówiła m.in. o pogarszaniu się płodności mężczyzn (dotyczy to około 30-40 proc. mężczyzn wśród niepłodnych par). Wskazała na potrzebę rozbudowania systemu opieki medycznej nad tymi pacjentami, bo - jak podkreśliła - można zaobserwować coraz większą liczbę mężczyzn zgłaszających się na leczenie z powodu niepłodności. 

Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński przypomniał, że celem projektowanego programu MZ jest finansowanie procedury in vitro z budżetu resortu. Program ma ruszyć od 1 lipca 2013 r.; z budżetu ma być finansowane 70-80 proc. kosztów procedury. Program przewidziany jest na trzy lata; ma objąć około 15 tys. par. Będą mogły być zakwalifikowane do niego kobiety do 40. roku życia. Refundacja ma być dostępna dla par (nie tylko małżeństw), które udokumentują, że od roku bezskutecznie leczą niepłodność. Finansowane mają być trzy próby zapłodnienia metodą in vitro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH