Prof. Jan Hartman: finansowanie ochrony zdrowia to kwestia etyczna

Kształtowanie finansowania ochrony zdrowia jest nie tylko wypadkową kwestii technicznych, administracyjnych i medycznych. To fundamentalne decyzje etyczne, które skutkują tym, że ktoś przeżyje, a ktoś inny - nie.

Dlatego tak ważne jest, zdaniem prof. dr hab. Jana Hartmana, kierownika Zakładu Filozofii i Bioetyki Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, aby w przestrzeni publicznej toczyła się otwarta debata na temat systemu opieki zdrowotnej, profesji medycznych i ich wykonywania oraz relacji między lekarzami i pacjentami.

– Mówimy na przykład o problemie równego dostępu do świadczeń medycznych i sprawiedliwej dystrybucji środków na ochronę zdrowia pomiędzy różne grupy pacjentów, regiony i dyscypliny medycyny. Mówimy także o konkurowaniu pomiędzy pacjentami, o dostępie do świadczeń deficytowych. Te wszystkie zagadnienia tylko z pozoru dają się rozwiązać w oparciu o kryteria techniczne. Często wchodzi tu w grę decyzja etyczna – ocenia prof. Hartman.

– Wydaje się niezbędne, aby w warunkach ciągłego deficytu dawać wszystkim za mało. Nawet biedę trzeba dzielić sprawiedliwie. Czy to jednak dobre rozwiązanie? Stawiamy tu jedno z fundamentalnych pytań. To kwestia nie tylko wiedzy medycznej czy epidemiologicznej, ale także etycznych decyzji. System musi się nastawić albo na ratowanie życia dużej liczby bardzo ciężko chorych ludzi albo na efekty epidemiologiczne w postaci profilaktyki, wczesnego rozpoznania i wczesnego leczenia chorób – mówi filozof.

Jego zdaniem, bioetyk musi sobie zadać pytanie o ostateczne cele systemu opieki zdrowotnej: czy jest to ratowanie życia w sytuacjach krytycznych, czy bardziej istotna jest ogólna zdrowotność społeczeństwa. Zależnie od strategii będących następstwem tego rodzaju decyzji różnie będą kształtowane strumienie finansowe w systemie ochrony zdrowia.

– Te fundamentalne decyzje etyczne, które trzeba podejmować świadomie, przesądzają o tym, że jedni mają szanse, a inni nie, że inni przeżyją, a inni nie. Bioetyka dotyka życia i śmierci. Decyzje etyczne, które podejmują lekarze, urzędnicy, a także sami pacjenci, przesądzają o tym, kto będzie żył – podkreśla prof. Hartman.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH