Prof. Jacek Jassem ws. tzw. pakietu kolejkowego MZ

Polskie Towarzystwo Onkologiczne z zadowoleniem przyjmuje podjęcie przez Ministerstwo Zdrowia prac zmierzających do poprawy opieki onkologicznej w Polsce. Jednocześnie jednak dostrzegamy zagrożenia w proponowanym sposobie ich realizacji - zwraca uwagę prof. Jacek Jassem, przewodniczący Zarządu Głównego PTO.

W stanowisku zgłoszonym w konsultacjach publicznych tzw. pakietu kolejkowego Ministerstwa Zdrowia prof. Jassem zaznacza, że największe obawy nasuwają propozycje uregulowań na poziomie ustawy takich kwestii, które powinny być przedmiotem dokumentów o znacznie niższej randze (np. umów ze świadczeniodawcami).

W jego ocenie szczególnie poważne wątpliwości budzi mechanizm uprzywilejowania pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu
poprzez wyposażenie ich w tzw. kartę leczenia onkologicznego (art. 20 ust. 12 oraz art. 32b). Mechanizm ten może rodzić wiele problemów (od konstytucyjnych, poprzez finansowe, do psychologicznych). Może także prowadzić do prób używania tego dokumentu w celach innych niż
zamierzone.  
 
Kolejną kwestią jest mechanizm z art. 32a, w którym nadaniu nowych uprawnień lekarzowi POZ towarzyszą liczne mechanizmy kontrolne i represyjne. Tak szczegółowe i jednocześnie formalistyczne rozwiązania powinny być - zdaniem przewodniczącego ZG PTO - przed wprowadzeniem szeroko przedyskutowane i poddanie ocenie wykonalności, a przede wszystkim nie powinny być określane na poziomie ustawy, lecz zarządzeń lub umów.
 
Następną sprawą jest możliwość zamiany pobytu szpitalnego na hotelowy (art. 33b). Prof. Jacek Jassem przypomina, że jest to jeden z głównych postulatów w niedawno opracowanym dokumencie - Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024. Należy jednak starannie przygotować formy i warunki tej zamiany oraz wypracować odpowiednie mechanizmy finansowe.
 
"W związku z tym proponujemy poddanie proponowanych zmian szerokiej i pilnej konsultacji z udziałem pracowników ochrony zdrowia i pacjentów onkologicznych. Pozwoli to dopracować proponowane zapisy ustawowe i osiągnąć akceptowane przez wszystkie strony porozumienie.
Działania te należy  zharmonizować z rozwiązaniami zawartymi w Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024"- ocenia prof. Jassem.

 
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH