Prof. Duława: w medycynie niewidzialna ręka rynku nie działa Prof. Jan Duława, prorektor ds. nauki SUM; FOT. PTWP

Pacjenta trzeba zobaczyć, zbadać, wydać zalecenia odnośnie dalszej terapii. Dlatego w medycynie niewidzialna ręka rynku nie działa - mówił podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 18-20 maja) prof.Jan Duława, prorektor ds. nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób wewnętrznych w woj. śląskim.

Uczestnicy czwartkowej (19 maja) sesji w trakcie kongresu - dotyczącej koordynowanej opieki medycznej - podawali jej różne definicje. Zdaniem prof. Jana Duławy, aby taki właśnie sposób podejścia do pacjenta (integrujący opiekę między np. lekarzem rodzinnym a specjalistą) potrzebny jest oczywiście koordynator.

- Niektórzy uważają, że to zadanie może realizować administrator pełniący rolę przewodnika po systemie. Nie zgadzam się z takim podejściem. Koordynatorem musi być lekarz - zaznaczył prof. Duława.

Dodał, że taka osoba "prowadząca pacjenta" powinna być nie tylko kompetentna w zakresie medycyny, ale posiadać też umiejętności miękkie, w tym zdolność łatwej komunikacji, empatię.

- To bardzo ważne, aby mieć dobre relacje z pacjentem, który jest dziś zewsząd bombardowany różnymi komunikatami, m.in. w internecie, także dotyczącymi metod leczenia. Niestety, są to nierzadko kompletne bzdury, do których wolny dostęp jest dziś chroniony wręcz konstytucyjnie - irytował się profesor.

Z kolei zdaniem Bożeny Janickiej, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zrzeszającego lekarzy rodzinnych, koordynowaną opieki medyczną można porównać do dobrze skonstruowanego domu.

- Jego parterem jest podstawowa opieka zdrowotna. Na wyższych piętrach usytuowana jest opieka specjalistyczna oraz szpitalnictwo. Przemieszczanie się między poszczególnymi pokojami i mieszkaniami powinno się odbywać się w możliwe łatwy, przyjazny sposób - obrazowo tłumaczyła prezes Janicka.

- Jeśli budynek ma wiele pięter, potrzebna jest winda, aby szybko i sprawnie poruszać się w takim obiekcie. Funkcję tej swoistej windy w systemie koordynowanej opieki medycznej pełnią m.in. szpitalne oddziały ratunkowe, których zadaniem jest udzielanie pomocy w najpilniejszych przypadkach - dodała prezes PPOZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH