Prof. Chazan: propozycja programu zdrowotnego na rzecz dzietności

Prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. św. Rodziny, przygotował dla resortu zdrowia propozycję programu zdrowotnego "Rodzicielstwo zdrowe od początku".

Jego założenia przedstawił na konferencji "Ratujmy życie - wspierajmy rodzicielstwo" w środę (21 marca) w Warszawie. Uczestnicy konferencji uznali, że niezbędnym warunkiem przezwyciężenia kryzysu demograficznego w Polsce jest zmiana postaw wobec płodności i rodzicielstwa, prorodzinna polityka państwa oraz profilaktyka niepłodności.

Program prof. Chazana ma w tym pomóc. Zakłada on m.in. promocję wśród młodzieży zachowań sprzyjających zdrowiu, upowszechnienie odpowiedzialności za własne zdrowie, metod rozpoznawania płodności, a także poradnictwa przed zajściem w ciążę, zmniejszenie częstości poronień i wad rozwojowych, upowszechnienie szkół rodzenia, zmniejszenie częstości wcześniactwa, zgonów i zachorowań okołoporodowych.

Przewiduje też wdrożenie modelu porodu domowego w szpitalu, ograniczenie nieuzasadnionego wykonywania cięć cesarskich oraz przygotowanie programu kształcenia rodziców po porodzie w celu ułatwienia im radzenia sobie w trudnościach dotyczących matki, dziecka i rodziny.

Prof. Chazan podkreślił też, że sytuacja demograficzna naszego kraju jest bardzo trudna, a dzietność należy do najmniejszych w Europie. Przekonywał, że obecne programy zdrowotne nie obejmują zdrowia prokreacyjnego w stopniu takim, jak na to zasługuje jego znaczenie dla kondycji zdrowotnej obecnego i przyszłych pokoleń. Przyznał również, że obecnie nie widzi elementów polityki prorodzinnej.

- Płodność w dużej mierze zależy od "małżeńskości", więc trzeba więcej inwestować w postawy i edukację, ale też wspierać finansowo młode małżeństwa, zapewniać żłobki i przedszkola. To musi być działanie kompleksowe, aby poprawić obecną sytuację demograficzną - zaznaczył.

Z kolei dr Irena Kowalska ze Szkoły Głównej Handlowej podkreśliła, że niski poziom dzietności wiąże się m.in. z odraczaniem decyzji prokreacyjnych ze względu na wydłużanie okresu nauki, trudności ze znalezieniem stałego partnera i założeniem własnego gospodarstwa domowego, a także czynnikami ekonomicznymi i niepewnością zatrudnienia.

Konferencję zorganizowała: Rządowa Rada Ludnościowa, Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia, Okręgowa Izba Lekarska oraz Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Św. Rodziny w Warszawie, w ramach Tygodnia dla Życia i II Kongresu Demograficznego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH