Prof. Bolesław Samoliński zrezygnował z funkcji konsultanta krajowego

Prof. Bolesław Samoliński, dotychczasowy konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, zgodnie z zapowiedziami złożył rezygnację ze stanowiska. To pierwsza rezygnacja po wejściu w życie nowego prawa dotyczącego konsultantów medycznych. Jak wyjaśnia nam profesor, jego rezygnacja nie ma z tym jednak nic wspólnego.

Prof. Samoliński złożył rezygnację 22 sierpnia. W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl podkreślił, że jego decyzja nie jest w żaden sposób związana z nowym prawem dotyczącym konsultantów medycznych: już wcześniej nosił się z tym zamiarem i informował Ministerstwo Zdrowia, że chciałby zrezygnować z funkcji.

- Moja decyzja jest nieodwołalna. Praca konsultanta medycznego wymaga dużego poświęcenia i zaangażowania, także natury administracyjnej. Tymczasem ja jestem bardzo przeciążony. Dużo pracuję w obszarze np. polityki senioralnej i dlatego doszedłem do wniosku, że nie dam rady poświęcić się z pełną starannością wszystkiemu naraz. Stąd moja decyzja - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Samoliński.

Wcześniej o zmianach w ustawie o konsultantach wypowiadali się też w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl inni eksperci. Prof. Jerzy Kruszewski, konsultant krajowy w dziedzinie alergologii wyjaśniał, że w jego ocenie sama funkcja konsultanta medycznego, powinna nadal ograniczać się do opiniowania problemów merytorycznych i nie powinien on wyręczać urzędników ministerstwa w pracy biurokratycznej.

Podkreślał też, że konsultant nie powinien być poddawany presji tzw. opinii publicznej i w tym zakresie winien mieć wsparcie ze strony ministerstwa, inaczej staje się nieobiektywny. Musi to być osoba bardzo kompetentna, stale uzupełniająca swą wiedzę (ogromne koszty), aktywnie uczestnicząca w życiu danej specjalności, prowadząca wykłady, mająca duży autorytet w środowisku. Dotychczasowa praktyka wyboru w zasadzie spełniały te kryteria.

Tymczasem zapowiadana przez nową ustawę o konsultantach publiczna lustracja biznesowa, zmienia pozycję konsultanta, poddaje go niebezpiecznej presji, czyni z niego bardziej polityka i urzędnika niż eksperta merytorycznego, dlatego - zdaniem prof. Kruszewskiego - na pewno znajdą się osoby, ktore w takich warunkach nie będą chciały pełnić tej funkcji.

Z kolei dr hab. Andrzej Wojnar, dolnośląski konsultant wojewódzki w dziedzinie patomorfologii zwrócił uwagę, że w opinii środowiska konsultant jest lub powinien być "ikoną" pod względem zawodowym, merytorycznym i etycznym, a nowa ustawa takie podejście do konsultantów burzy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH