Producenci wyrobów medycznych chcą szybszej oceny produktów przez AOTM

Czas na ocenę materiałów medycznych, np. endoprotez, powinien być określony w prawie i wynosić (tak jak dla leków) maksymalnie 180 dni - uważają producenci wyrobów medycznych.

Według dostawców skupionych w Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed (OIGWM Polmed) przepisy utrudniają pacjentom korzystanie z najnowocześniejszych technicznych osiągnięć medycyny. Dlatego Izba chce szybkiej zmiany prawa.

Jak wyjaśniła we wtorek (25 września) prezes Izby Anna Janczewska-Radwan, aby produkt medyczny mógł być powszechnie dostępny, musi znaleźć się w wykazie świadczeń finansowanych ze środków publicznych po zaopiniowaniu przez AOTM.

- Prawo nie określa czasu na wydanie takiej decyzji w przypadku wyrobów medycznych. A gdy wyrób czeka długo na decyzję Agencji, przestaje być innowacyjny, po średnio 18 miesiącach pojawiają się jego kolejne generacje - dodała.

Zwróciła uwagę, że "nowoczesne technologie medyczne skracają czas hospitalizacji, zmniejszają liczbę powikłań i zużycie leków, a to przekłada się na oszczędności dla systemu ochrony zdrowia".

Izba zaproponowała, aby - tak jak w przypadku zatwierdzania nowych leków - czas oceny materiałów medycznych (np. endoprotez) określić w ustawie na 180 dni. Projekt zmian w przepisach przekazany został przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia oraz Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Izba poinformowała też Ministerstwo Zdrowia o problemie w dostępie pacjentów do innowacyjnych technologii nielekowych.

Rzeczniczka AOTM Katarzyna Jagodzińska-Kalinowska przyznała, że w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych faktycznie nie określono obligatoryjnego terminu wydawania rekomendacji.

- Długie terminy oceny technologii nielekowych nie wynikają z opieszałości lub niechęci pracowników AOTM. Tylko w 2012 r. otrzymaliśmy 91 zleceń. To ogromna liczba jak na Agencję liczącą łącznie 60 osób - wyjaśniła rzeczniczka.

Dodała, że "najstarsze niezrealizowane zlecenie Ministerstwa Zdrowia, dotyczące oceny technologii nielekowych, nosi datę 23 listopada 2010 r. i jest zrealizowane w dziewięćdziesięciu kilku procentach".

Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha uznał postulat usprawnienia działalności AOTM w zakresie oceny i możliwości refundacji wyrobów medycznych za godny poparcia. Ocenił, że lepszym rozwiązaniem byłoby przygotowanie propozycji zmian w ustawie refundacyjnej.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH