Problem smogu będzie silnie akcentowany w kampanii samorządowej, również w stolicy - Władze Warszawy powinny podjąć szereg decyzji, które doprowadzą do poprawy jakości powietrza w stolicy - przekonywał Zbigniew Gryglas. Fot. Archiwum

Jednym z istotnych tematów w kampanii w wyborach samorządowych w stolicy będzie kwestia jakości powietrza - ocenił w poniedziałek (12 lutego) wiceszef partii Porozumienie Zbigniew Gryglas. Przekonywał, że władzom Warszawy brakuje przemyślanej wizji działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

Gryglas pytany w poniedziałek (12 lutego) w radiu Wnet, czy temat jakości powietrza w stolicy będzie poruszany w czasie wyborów samorządowych w Warszawie, powiedział:

- Z całą pewnością ten temat (będzie) jednym z istotnych tematów, które będą podnoszone podczas kampanii samorządowej w Warszawie. Nasze miasto jest niestety na liście tych niechlubnych liderów, jeśli chodzi o jakość powietrza.

Gryglas przekonywał, że władze Warszawy powinny podjąć szereg decyzji, które doprowadzą do poprawy jakości powietrza w stolicy.

- Tutaj nie widać przede wszystkim strategii, przemyślanej wizji, jak te działania mają być podejmowane. Tej wizji brak generalnie w zarządzaniu Warszawą - ocenił.

Według niego, sytuacja w stolicy, dotycząca źródeł zanieczyszczeń powietrza, jest odmienna od innych dużych miast, takich jak Kraków, Wrocław, Poznań lub Łódź.

- U nas większą rolę odgrywa jednak ruch samochodowy, niż ogrzewanie indywidualne. Warszawa jest miastem, w którym tzw. ciepło systemowe jest dużo bardziej rozpowszechnione, niż w innych polskich miastach (...) ciepło systemowe z natury jest ciepłem czystszym - powiedział Gryglas.

Mieszkańcy Warszawy mogą od początku lutego na bieżąco sprawdzać jakość powietrza i prognozy stężenia pyłów na kolejne dni. Prezentowany na stronie internetowej http://wip.um.warszawa.pl/ oraz za pomocą aplikacji mobilnej Warszawa 19115, Warszawski Indeks Powietrza obrazuje stężenie pyłu zawieszonego oraz dwutlenku azotu w atmosferze.

W grudniowym wywiadzie dla radia TOK FM wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski mówił, że problem z zanieczyszczeniem powietrza w Warszawie "rzeczywiście maleje".

- W roku 2006 mieliśmy 180 dni, w których były przekroczenia jakości powietrza, w ubiegłym roku mieliśmy ich 80 - wyjaśniał.

Do polepszenia jakości powietrza w stolicy przyczynić się ma m.in. modernizacja taboru autobusowego. Komisja Europejska poinformowała w styczniu, że podjęła decyzję o przyznaniu 41 mln euro z Funduszu Spójności na zakup 130 autobusów elektrycznych na potrzeby systemu komunikacji w Warszawie. Według informacji przekazanych przez Komisję, autobusy powinny zacząć kursować na początku 2021 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH