Priorytety w polityce zdrowotnej według PSL

Zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną do 10 proc. PKB, uchwalenie ustawy o zdrowiu publicznym, poprawa dostępności usług oraz zwiększenie skuteczności ratownictwa medycznego - to według PSL niektóre z koniecznych zmian w systemie ochrony zdrowia.

W czwartek (6 marca) w Sejmie odbyła się zorganizowana przez PSL konferencja "Pakt dla zdrowia". Podczas debaty z udziałem ekspertów medycznych, reprezentantów pacjentów, samorządowców, środowiska naukowego oraz przedsiębiorców sformułowano "zadania i cele polityki zdrowotnej".

Według Stronnictwa należą do nich: zwiększenie całkowitych nakładów finansowych na ochronę zdrowia w Polsce do 10 proc. PKB. Zwiększenie nakładów miałoby nastąpić m.in. poprzez większe pozyskanie środków unijnych, partnerstwo publiczno-prywatne, skrócenie dotychczasowej drogi przepływu pieniędzy w ochronie zdrowia od osób ubezpieczonych do świadczeniodawców.

Kolejnym celem ma być uchwalenie "Konstytucji Zdrowia", czyli "ustawy o zdrowiu publicznym, w której znajdą się rozproszone po kilkudziesięciu aktach prawnych ponadsektorowe zadania ochrony zdrowia w Polsce".

PSL wskazuje też na potrzebę zapewnienia równości w zdrowiu poprzez zwiększenie dostępności do opieki zdrowotnej dla obywateli bez względu na ich dochody, status społeczny oraz miejsce zamieszkania.

Priorytetem mają też być: poprawa sytuacji zdrowotnej dzieci i młodzieży" oraz "stworzenie ponadsektorowych warunków do zdrowego starzenia się społeczeństwa. Wnioski z konferencji wskazują też na konieczność zwiększenia skuteczności systemu ratownictwa medycznego.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak (PSL) zapowiedział, że opracowane w czwartek rekomendacje zostaną w przyszłości wykorzystane w pracach parlamentarnych i rządowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH