Prezydium ORL w Katowicach ws. właściwych warunków pracy i płacy Fot. PTWP

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach w przyjętym w środę (29 kwietnia) stanowisku przypomina, że ważnymi ustawowymi zadaniami samorządu lekarskiego są: ustanawianie zasad etyki lekarskiej i dbanie o ich przestrzeganie, sprawowanie pieczy nad należytym i sumiennym wykonywaniem zawodu lekarza, zapewnienie lekarzom możliwości doskonalenia zawodowego, a także podejmowanie działań na rzecz właściwych warunków pracy i godnej płacy.

Zdaniem ORL, konsekwencją braku perspektywicznej polityki zdrowotnej w Polsce w ostatnich kilkunastu latach jest m.in. obecna liczba praktykujących lekarzy w relacji do liczby mieszkańców, plasująca nasz kraj na końcowym miejscu w Europie, przy jednoczesnym starzeniu się kadry lekarskiej w wielu specjalnościach. W tej sytuacji wprowadzenie obowiązku przestrzegania obligatoryjnie ustanowionego maksymalnego łącznego czasu udzielania świadczeń spowodowałoby załamanie ochrony zdrowia w Polsce.

"Świadomość tego faktu była też z pewnością powodem przyjęcia przez polskie władze własnej modyfikacji Dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dot. czasu pracy, ciągle jeszcze obowiązującej" - czytamy w stanowisku.

Zdaniem ORL, przy niewystarczającej liczbie lekarzy, a także przy braku odpowiedniej wielkości środków finansowych w dyspozycji, większości pracodawców wymusza się na lekarzach podejmowanie i wykonywanie dodatkowej pracy na warunkach odbiegających często od przyjętych za standardowe i za niegodne tej pracy wynagrodzenie, zwłaszcza w odniesieniu do stawki godzinowej.

"Przyjmowanie pomimo tego przez lekarzy dodatkowych obowiązków jest wyrazem ich troski o zapewnienie pomocy każdemu potrzebującemu pacjentowi, jest także często wymuszone sytuacją materialną ich samych i im bliskich. Prezydium ORL jest przekonane, że członkowie Śląskiej Izby Lekarskiej wykonują swój zawód w pełni profesjonalnie i w miarę posiadanych możliwości czynią wszystko w celu poprawy zdrowia i ratowania życia oddanych im pod opiekę pacjentów, przestrzegając w swoim postępowaniu obowiązującego prawa" - czytamy w stanowisku.

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach ponownie podkreśla, że na każdym etapie organizacji ochrony zdrowia i udzielania świadczeń medycznych konieczne są ze strony decydentów kompleksowe działania zapewniające niezbędne warunki dla realizacji zadań, m.in. zawartych w koszyku świadczeń gwarantowanych, w zgodzie z obowiązującym prawem, dobrem pacjentów, etyką lekarską, poszanowaniem godności zawodu lekarza, także poprzez zagwarantowanie właściwych warunków pracy i płacy.

Prezydium ORL stanowczo sprzeciwia się także przerzucaniu odpowiedzialności za błędy polityki zdrowotnej na lekarzy i innych fachowych pracowników medycznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH