Prezydentowa i wiceminister na spotkaniu z pielęgniarkami z okazji ich święta Fot. archiwum

Podczas uroczystości zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski zapewnił, że MZ będzie podejmowało działania zmierzające do poprawienia sytuacji materialnej pielęgniarek i położnych oraz zachęcające młode osoby do wyboru tej drogi zawodowej.

Uroczystość w warszawskim w Teatrze Roma, która odbywała się w poniedziałek (11 maja) zorganizowała Warszawska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych (WOIPiP).

Tegoroczne obchody Dnia Pielęgniarki i Położnej odbywały się w cieniu zapowiadanego na kolejny dzień strajku ostrzegawczego w części zakładów opieki zdrowotnej.

Anna Komorowska zapewniła, że zna problemy zgłaszane przez środowisko pielęgniarek i położnych. Wyraziła nadzieję, że rozmowy przeprowadzane między organizacjami pielęgniarskimi a resortem zdrowia pozwolą na osiągnięcie porozumienia. Dodała również, że Kancelaria Prezydenta wspiera ten dialog.

Podkreśliła, że praca pielęgniarki to nie tyko zawód, ale również posłannictwo wobec pacjentów. Zwróciła uwagę, że o powodzeniu terapii decydują nie tylko leki i zabiegi medyczne, ale również psychiczna kondycja pacjentów, co w dużej mierze zależy od opieki pielęgniarskiej. - Pielęgniarstwo to jeden z filarów skutecznej medycyny - powiedziała.

- Bardzo dziękuję za cały Państwa codzienny wysiłek, który Państwo podejmują, żeby nieść pomoc cierpiącym - dodała, zwracając się do pielęgniarek.

Przewodnicząca WOIPiP Ewa Przesławska przekonywała, że praca pielęgniarek nie zawsze jest należycie doceniana. Podkreśliła jednak, że w tej pracy najważniejsze jest pomaganie chorym w powrocie do zdrowia i niesienie im ulgi w cierpieniu. - Właśnie dla takich chwil, (...) wbrew kalekiemu systemowi ochrony zdrowia, wykonujemy nasz zawód - powiedziała.

Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski przypomniał, że w Polsce pracuje ponad 200 tys. pielęgniarek i położnych, które "codziennie, swoją ciężką pracą, swoją troską, uśmiechem, umiejętnościami, kwalifikacjami i duchem radości pomagają wszystkim, którzy cierpią, którzy potrzebują pomocy w najtrudniejszych chwilach".

Cezary Cieślukowski podkreślił, że mimo rosnących wymagań wobec pielęgniarek - wynikających m.in. z rozwoju medycyny oraz zmian demograficznych - potrafią one im sprostać. Wiceszef resortu zdrowia zapewnił również, że rozumie oczekiwania pielęgniarek wobec ministerstwa w kwestii polepszenia warunków pracy.

Jak powiedział, resort zdrowia wspólnie z reprezentantami organizacji pielęgniarskich pracuje "nad tym, żeby sytuację (...) całego środowiska skutecznie, stopniowo poprawić". Cieślukowski zapewnił, że ministerstwo będzie podejmowało działania zmierzające do poprawienia sytuacji materialnej pielęgniarek i położnych oraz zachęcające młode osoby do wyboru tej drogi zawodowej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH